Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

  • 22.07.2024 08:14
    Ve volbách do europarlamentu ale v poměru 12:9 uspěli ...

    Read more...

     
  • 16.07.2024 05:37
    Co jsou konspirace? Referáty soudců, usnesení, které vyloží věc ...

    Read more...

     
  • 14.07.2024 17:09
    Karma vzkazuje poškozeným: Není třeba se mstít. Jen se posaďte ...

    Read more...

     
  • 14.07.2024 09:31
    Honzo, k Tvému článku "Všesokolské slety......" nesouhlasím s ...

    Read more...

     
  • 14.07.2024 09:26
    Bravo Barboře - presentovala naši zemi lépe, než všichni ...

    Read more...

     
  • 01.07.2024 10:19
    Chirurgický nůž na Sudety Na našem severu, v Sudetech, ale ...

    Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Capek Tichy hlas avers reversSD ztraty po vyhnani„Jen jedno bych vám chtěl vymluvit, a to je nenávist. Se vším na světě je možno se dorozuměti, jenom s nenávistí ne. Člověk, který nenávidí, není spravedlivý. Hlas nenávisti není pravdivý. Nic tak neporušuje lidskou duši jako nenávist. Nevěřte nenávisti. Neřiďte se nenávistí. Říká se, že nenávist je slepá; ano, neboť nevidí ani to, co nenávidí.“

***

Dostáváme se do měsíce září, v němž były napsány Čapkovy dopisy a rozhlasové projevy shromážděné v nerealizované edici Klímově. Obě skupiny písemností jsou v ní citovány odděleně, neboť dopisy jsou datovány (22., 23., 26., 29. 9. 1938; jeden z pěti zachovaných Čapkových dopisů editor neocitoval), ale projevy datovány nejsou, také jejich chronologie i případný vztah k jednotlivým dopisům musí být teprve dovozen rozborem obsazených vyznamů.

Svou edici zahájil S. V. Klíma projevem Tichý hlas, podle něhož pak svou budoucí knížečku i pojmenoval. Protože se celé dossier váže k úřadu ministra propagandy ing. Huga Vavrečky, zřízenému 16. 9. (a sídlícímu ve Valdštejnském paláci), měli bychom toto datum považovat za terminus post quem čili předpokládat, že žádný z textu edice nemohl vzniknout před tímto datem. Zároveň však mohl být Tichý hlas, určený německým posluchačům, sotva napsán po 19. 9., tj. po datu ultimata, jímž britská a francouzská vláda nutily Československo odstoupit Německu oblasti s více než 50 % německého obyvatelstva: V Čapkově projevu se ještě nereflektuje žádná katastrofa tohoto druhu. Dá se namítnout, že by bývalo bláhové promlouvat „tichým hlasem" v hlučných dnech poloviny září, kdy Hitlerova zběsilá norimberská řeč (12. 9.) podnítila vlnu násilných vystoupení henleinovců, kdy vláda musela (13. 9.) v mno­ha pohraničních okresech vyhlásit stanné právo, kdy vůdcové sudetoněmecké strany (15. 9.) vydali provolání poprvé korunované iredentistickým a tím i vlastizrádným heslem „Domů do Říše!" a kdy proto vláda tu­to stranu zakázała (16. 9.). Ale právě poté, kdy był v pohraničí nastolen pořádek, kdy se celková situace zklidnila, kdy o sobě zvláštním provoláním dali opět slyšet někteří představitelé německých demokratických stran (Německý aktivismus ožívá, hlásal titulek v Lidových novinach 18. 9.) a kdy premiér Hodža (18. 9.) vyhlásil, že „vnitrostátní usmíření je možné i bez uprchlých vůdců SdP" (Klímek, s. 624), vytvořila se - podobně jako po květnovém povolání záloh - chvíle bezvětří, znovu se objevil záblesk naděje. ,,Měl jsem naději, že nyní bude možno s našimi demokratickými Němci dojít k dohodě uspokojivé pro všechno naše německé obyvatelstvo, poněvadž jsem z prohlášení německých sociálních demokratů věděl, že byla vytvořena Německá národní rada, která je loajální k republice, a poněvadž jsem od různých německých přátel slyšel, že většina našeho německého obyvatelstva nebyla revoltou nadšena" (Feierabend, s. 14). Zdá se, že jedině v této krátké, kratičké pauze mohl si „tichý hlas" dodat důvěry, že může být uslyšen, že někdo ještě bude ochoten naslouchat jeho varování před nenávistí a jejími ničivými důsledky pro duši člověka.

***

Němečtí lidé na kterékoli straně hranic, kteří ve svém domově třeba jen náhodou v tuto chvíli nasloucháte, slyšte tichý hlas, hlas, který nekřičí a nemůže křičet, který nemá co slibovat ani odpírat. Je to jenom hlas člověka, který se hrozí toho, co visí na vlásku nad vámi i nad námi; jenom lidský hlas, který mluví k lidem, nebot' na té i na druhé straně jsou lidé sobě podobní; na té i na oné straně jsou lidé, kteří budou stejně hrozně trpět za sebe i za svůj národ, není-li záchrany pro lidský svět.

Němečtí lidé, člověk, který k vám mluví, se nechce s vámi přít; nic vám nechce vyvracet ani dotknout se ničeho, več věříte. Jen jedno bych vám chtěl vzít. Jen jedno bych vám chtěl vymluvit, a to je nenávist. Se vším na světě je možno se dorozuměti, jenom s nenávistí ne. Člověk, který nenávidí, není spravedlivý. Hlas nenávisti není pravdivý. Nic tak neporušuje lidskou duši jako nenávist. Nevěřte nenávisti. Neřiďte se nenávistí. Říká se, že nenávist je slepá; ano, neboť nevidí ani to, co nenávidí. Nenávidí něco, co vůbec neodpovídá skutečnosti, co je jen křivý výplod fontazie, domněnek a sebeklamu. Kdo nenávidí, není nikdy v právu. At' chcete cokoliv, snad chcete být před světem a dějinami v prá­vu. Němečtí lidé, vy musíte být  právu, nechcete-li se vědome vyřadit z lidského rodu. Veříme, že vy, že většina z vas chce být v právu. Proto se zbavte nenávisti, at' k vám již přichází  odkudkoliv; očistěte svou atmosféru od nenávisti. Už to by stačilo, aby se nejtěžší otázky dneška vyřešily po právu. Nikomu nebude ublíženo na té ani oné straně, bude-li se jednat bez nenávisti. Nenávist vyvolává nenávist; němečtí lidé, nepřipusťte, aby se v lidském světě zvedl cyklon nenávisti, který by se mohl stočit směrem dnes ještě pro vás a pro nikoho nepředvídatelným.

Němečtí lidé na té i oné straně, mluví k vám lidský hlas, který nekřičí ani nehrozí, nepřikazuje ani neslibu­je; není to nic než tichý hlas, který vám připomíná, že jste lidé jako my, že chcete být v právu jako my, že chcete, aby náš i budoucí svět był ovládán spravedlivým pořádkem a ne zuřivou nenávistí. Dnes nikdo neví, kde by se zastavila; ale budeme-li myslet a mluvit bez nenávisti, domluvíme se brzo, kam až jde právo a spravedlnost pro tu i onu stranu. Z nenávisti se nikdy nezrodí právo; z nenávisti a bezpráví nemůže vzniknout trvalý stav věcí. Musíte chtít pro svůj národ prospěch, který potrvá, který přetrvá vás samotné; proto se zbavte nenávisti, němečtí lidé, pro všechno na světě a sami pro sebe, zbavte se kletby nenávisti!

P.S.
Dodnes jsme se z vyhnání sudetských Němců hospodářsky, kulturně a mravně nevzpamatovali. Z jech řad pocházelo 10 nositelů Nobelovy ceny. JŠ

***

Jak jsme si zabili Karla Čapka, udělení Nobelovy ceny míru se už nedožil...

***

„Neštěstí mohou národu přivodit jiní. Ponížení si přivodí národ toliko svým vlastním jednáním."

Henry Thomas Bakl, anglický historik

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share