Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

  • 28.04.2024 14:51
    Dnes v OVM proběhla debata poslankyň Malé (Hnutí ANO) a ...

    Read more...

     
  • 28.04.2024 09:54
    Kdy odškodníme my vyhnané sudetské české Němce? Žili u nás ...

    Read more...

     
  • 26.04.2024 18:27
    Liché a laciné gesto Ad LN 24.4.2024: Wintonova vnoučata ...

    Read more...

     
  • 24.04.2024 10:01
    Odsouzený kriminálník Maxim Ponomarenko opět podniká v ...

    Read more...

     
  • 24.04.2024 09:00
    Dobrý den vážený pane Šinágle, obracím se na Vás, protože ...

    Read more...

     
  • 24.04.2024 07:47
    Předpokládám, že paní Gavlasové a jejím klientům bylo zveřejněním ...

    Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Sokol Tyrs FugnerAktuzalizováno 24.2.2024: Tak stále žije sokolská myšlenka v USA, naplňuje obsah. U nás zbyl jen název. Dnešní SOKOL už má s duchovní silou původního Sokola málo společného, jen vzletná slova... JŠ

***

Před pár dny oslavil Sokol (či možná přesněji Česká obec sokolská) 160 let své existence.

Byl (s výjimkou zákazu za nacistů a komunistů) a je v českých zemích nejrozšířenější, nejslavnější a moderním slovníkem možno říci přímo ikonickou tělovýchovnou organizací; mj. se po jeho vzoru formovaly – ještě za Rakouska – další podobné spolky: katolický Orel či na druhé straně spektra ateisticko-proletářský Svaz dělnických tělocvičných jednot (jenž byl zakázán ve stejných dobách jako Sokol a Orel, tj. i za komunistů).

Oslavy výročí nebyly nijak velkolepé, jednak asi proto, že 160 není v desítkové soustavě nějak mimořádně kulaté číslo, a jednak možná i proto, že po čtyřicetimilionové defraudaci v sokolském ústředí na to prostě nebyly peníze. Chyběla tak bohužel připomínka otců-zakladatelů a jejich doby – což bych chtěl ve stručnosti napravit, už proto, že ta doba byla v mnoha ohledech odlišná nejen od té dnešní, ale i od představy, která o ní většinově panuje.

Začnu životopisem Miroslava Tyrše. Ten se narodil roku 1832 jako (dle zápisu v děčínské matrice) Fridericus Emanuel Tirsch (nikoliv Tiersch či Thiersch, jak lze také najít na webu) do německojazyčné rodiny lékaře Johanna Vinzenze Tirsche a jeho manželky Vinzenzie roz. Kirschbaumové. V roce 1836 se rodina přestěhovala do Döblingu u Vídně, kde však otec ještě téhož roku zemřel. Matka následně se synem odešla zpět do Čech.

Když v r. 1838 zemřela i ona, ujal se sirotka matčin bratr Fridrich, v jehož rodině byla navzdory jeho jménu (jež počeštil pouze vynecháním „-e-“, nikoliv však do již staročeské podoby „Bedřich“) komunikačním jazykem čeština. Tři roky nato, v r. 1841, se devítiletý Tirsch, užívající tehdy německé jméno Friedrich (“Bohatý, oplývající mírem, Pán míru“, proto od r. 1864 „Miroslav“), přestěhoval k dalšímu českojazyčnému matčinu bratru Antonovi (nikoliv Antonínovi) do Prahy.

Zde později vystudoval kunsthistorii, jejímž vysokoškolským profesorem se v r. 1884 těsně před svou tragickou smrtí (utopil se v alpské řece) stal. Kromě toho byl i poslancem vídeňské Říšské rady.

O deset let starší (*1822) Heinrich Anton Fügner se narodil jako syn pražského německého obchodníka Petera Fügnera a jeho ženy Franzisky. I on se však – zejména pod vlivem své uvědoměle české manželky Kateřiny, rozené Turkové – postupně „počeštil“, mj. se začal psát „Jindřich“ (což je již staročeskou přejímkou německého „Heinrich“, původně „Heimrich“ – „Pán, vládce domova“).

Oba pánové proto bývají občas označováni poněkud nezvyklým epitetem „český buditel německého původu“. Nehodlám čtenáře nudit známými fakty o tom, jak v nápodobě německého turnerského hnutí založili český Sokol. Přece jen bych ale chtěl upozornit na to, že česko-německé soužití mívalo i velmi přátelskou a plodnou povahu – než jeho obraz i je samé zničily nacionalistické běsy 20. Století.

https://www.lidovky.cz/nazory/posledni-slovo-oliva-tyrs-fugner-a-jejich-doba.A240221_161548_ln_nazory_rkj?zdroj=LN_nazor-top

***

P.S.

Za českých králů byli všichni obyvatelé království zcela samozřejmě považováni za Čechy, lhostejno, zda se jednalo o Moravany, Slezany, Němce, Italy, Francouze apod. Byla to skutečná Evropa duší, tělem a svým umístěním v srdci Evropy. Po roce 1948 Sokol postupně ovládli komunisté a jejich pohrobci v tom pokračují dodnes. Značka zůstává, ale obsah je vyprázdněn! Jsem bývalým člen Sokola Luzern, Sokola Zürich a náčelníkem župy Švýcarské. Jsem i čestným členem Sokola Žebrák. Na jeho valnou hromadu jsem nebyl vpuštěn… JŠ   

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)