Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

Nejnovější komentáře

 • 20.01.2018 15:51
  Jsem šťastný, že existuje něco jako svoboda slova. A to je ...

  Číst dále...

   
 • 19.01.2018 23:30
  Naše nezapomenutelná smělá a statečná Věra Čáslavská. Kéž ...

  Číst dále...

   
 • 19.01.2018 23:21
  Jednou za rok si vždy v nějaký den někoho připomeneme zapálením ...

  Číst dále...

   
 • 19.01.2018 21:19
  Zázrak je, že se to vůbec šetří. Podivný je, že se ji dodnes ...

  Číst dále...

   
 • 19.01.2018 14:45
  Pane Šinágl, do nedávna jsem si vás docela vážil.Ale v poslední ...

  Číst dále...

   
 • 18.01.2018 23:42
  A ty zase hovado... doufám, že JS nikdy nepoleví. Dělá skvělou ...

  Číst dále...

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“ Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Projekt OKUPACE 1968

Okupace 68 clovek a tankPořadatel: Muzeum exilu, Jan a Sabina Kratochvil a Ústav K 2001, z.ú., Štefánikova 93/22, 602 00 BrnoOkupace 68 cerna kniha

Termín realizace projektu: srpen 2018

Záměr projektu a jeho krátký popis:

U příležitosti 50. výročí okupace připomenout formou výstav a doprovodné publikace ona tragická léta především mladé generaci, ale přinést i nová fakta, nová svědectví a také neznámé dokumenty i pamětníkům událostí roku 1968.

Výstava bude otevřena 1. srpna 2018 v Brně v Křížové chodbě Nové radnice. Ve večerních hodinách se pak uskuteční v brněnské Hvězdárně beseda účastníků těchto tragických událostí z Polska, bývalého SSSR a Československa. Na tuto besedu zveme okupačního důstojníka Sovětské armády a armády polské. Prostřednictvím ambasád se pokoušíme pozvat disidenty z těchto zemí, kteří se postavili proti okupaci naší republiky. Pozvali jsme též tehdejší parašutisty z posádky v Holešově, kteří se vzepřeli okupačním vojskům, a následně byli Husákovým režimem za tento odpor postiženi. Podařilo se nám zajistit veškeré podklady k obětem jak na naší straně, tak k úmrtím na straně okupačních vojsk.

Dále jsme získali výpověď přímého svědka zavraždění Dany Muzikářové během protestních akcí při prvním výročí okupace v Brně, což vrhá nové světlo na tuto tragickou událost.

Nelžete o Palachovi

Palach Jan horiJan Palach hořel za nás, abychom vzpláli. My umíme pouze zapalovat svíčky a klást květiny jednou za rok…

Máme společnost rozdělenou na tři tábory. První tábor, který nejvíc ovlivňuje vládu, bych zkráceně nazval Mafie. To jsou lidé zbohatlí privatizací. Charakterizoval bychPalach Jan Kriz VN je jako lidi, kteří měli dobré pozice v komunistickém státě a jsou odhodlaní republiku vysát a zahodit. Oni stále tlačí na druhý tábor, svoje sluhy, kteří mají ve volených orgánech tlačit, aby jim byly přihrávány příležitosti k extrémním výdělkům. Říká se tomu sponzorování politických stran, a korupce. Tento druhý tábor bych nazval sluhové Mafie. Jsou to především lidi, kteří ctí zásadu „za peníze všechno“. Třetí tábor bych označil jako bojovníci proti starým strukturám. Jsou to bojovníci proti prvním dvěma. Je to tábor dosti slabý na svůj úkol – porazit ty první dva tábory.

Předseda Rady ČT Jan Bednář mi „odpověděl“...

LN Hanak troloviny 181117Tentokrát to nebudu rozvádět – stačí si přečíst korespondenci a názor si už můžete učinit sami. Předsedovi Rady ČT jsem napsal dne 17.listopadu 2017. Odpověděl mi dne 10.ledna 2018. Generálnímu řediteli ČT Petru Dvořákovi jsem napsal dne 15.prosince 2017. Dosud jsem žádnou odpověď neobdržel, ale vzhledem k obsahu mého dopisu bych na jeho místě také neodpovídal…

Pokud se dostavíte na veřejné zasedání Rady ČT jako veřejnost, musíte napřed sdělit o čem chcete hovořit?! Potom budou radní (dle stanov) hlasovat, zda smíte promluvit na zasedání kontrolního orgánu veřejnoprávní ČT… Svoboda slova a projevu, zaručená Ústavou ČR a LPS končí před dveřmi, kde tato podivná rada zasedá. Mimochodem její člen Jaroslav Maxmilián Kašparů dle mých informací měl vyhotovovat znalecké posudky bez toho, že by zkoumanou osobu viděl (dělá to údajně více veřejnosti známých soudních znalců např. i MUDr. Ivan David CsC? Věřme, že se jejich případné, dosud bezbranné oběti konečně začnou bránit!). Při jeho počtu titulů nepochybně dokáže „posuzovat“ bezchybně jistě i na dálku… Dle mých informací to mají být pořádné prasárny!  

Gustav Frištenský – nesmrtelná legenda

Fristensky GustavZ různých koutů tuzemska, ale i ze Švýcarska a USA se v sobotu, 5. srpna 2017, sjeli do Velké Bys­třice u Olomouce pří­slušníci rodu Friš­tenských na své - v pořadí již čtvrté - rodinné setkání. Svoji hlavni pozornost jsme upínali zejména k nej­vě­hlasnějšímu členu rodiny, zápasníkovi Gustavu Friš­tenskému. Všechny generace Frištenských mají společnou lásku ke sportu, ale jinak jsme rodina jako každá jiná. Letošní oslava měla specielní rámec: Připo­mí­nali jsme si 60. výročí Gus­ta­vova úmrtí (1957) v jeho domovském městečku Litovli na Moravě. Na zámečku ve Velké Bystřici se nás sešlo kolem stovky, oslavovali jsme celý den důstojně a s mnoha doprovodnými akcemi. Gustav by z nás měl radost.

S menšími přestávkami pobývám od roku 1968 v Americe. Při častých náv­ště­vách Česka jsem vždy mile překvapen pře­trvá­vajícím záj­mem o život mého prastrýce. Kdo vlastně byl Gu­stav Frištenský? Jak to vše za­ča­lo? Co ho navěky po­stavilo do síně čes­ké slávy? Co do­ká­zal?

Kalendář událostí

st led 31 @13:00 -
KS Hradec Králové: Jiří Wonka žaluje Černíka
čt úno 01 @14:00 -
KS Praha Zdeněk Zajac

Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Strojový překlad webu

Czech English French German

Reklama