Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Kalendář událostí

st srp 14 @13:00 -
OS Praha 1: PRAGON  s.r.o. žaluje Ministerstvo zemědělství ČR
pá srp 30 @14:00 - 06:00PM
Berounský Drak 2024
so srp 31 @14:00 - 06:00PM
Berounský Drak 2024

Nejnovější komentáře

  • 03.08.2024 10:31
    K čemu máme takovéto OČTŘ? Kdy bude CR právnim státem, aby ...

    Read more...

     
  • 02.08.2024 15:33
    Zbytečný vztek ministra Blažka: Jak psát o rizikových známostech ...

    Read more...

     
  • 02.08.2024 15:25
    Komentátor ČT na olympiádě nepřechyloval příjmení. Experiment ...

    Read more...

     
  • 28.07.2024 14:46
    Fanatizmus voči kresťanom a rúhanie sa Ježišovi Kristovi ...

    Read more...

     
  • 26.07.2024 11:13
    Facebook promptly removed the post - www.facebook.com/.../ ...

    Read more...

     
  • 26.07.2024 11:05
    Facebook mi odebral příspěvek - www.facebook.com/.../ ...

    Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

… Později vstoupila na trh německá firma Medac a efektivitu jejích léků potvrdily ruské a mezinárodní klinické studie. Pak ale Němci museli ruský trh opustit, protože dle ruských zákonů by měli prodávat svoje léky za cenu ruských generik. Dnes Rusko má k dispozici asparaginázu ruské firmy Veropharm. Účinnost tohoto léku nebyla testována v žádných klinických studiích. Ve skutečnosti je ale vidět, že asparagináza tohoto druhu vůbec není efektivní u více než 90 procent dětí … Důsledkem nedostatku kvalitních léků je také to, že matky nemocných dětí objednávají přípravky ze zahraničí, které nejsou v Rusku povoleny. Často dochází i ke konfiskaci léků a matky jsou obviněné z držení kontrabandu. …

 * * *

V Rusku chybí léky na léčbu rakoviny. Dotýká se to nejméně stovky tisíc lidí po celé zemi. Zahraniční léky se na trh i vinou recipročních ruských sankcí nedostanou. Domácí ekvivalenty jsou většinou špatné a není jich dost. V rozhovoru pro The Village aktuální situaci v Rusku popsal přední ruský onkolog Alexandr Karačunskyj. Na problém nekvalitních léků na rakovinu a další nemoci se Karačunskyj snažil upozornit i ve státní ruské televizi Pervyj kanal. Ta ale reportáž s ním nakonec neodvysílala.

Které léky potřebné pro léčbu dětské onkologie chybí?

Karačunskyj v rozhovoru pro the Village říká, že je nedostatek efektivních antibiotik pro léčbu nebezpečných infekcí u dětí s rakovinou. Místo toho se objevují nebezpečná generika (* pozn. red. ekvivalenty originálních léčivých přípravků, které mohou přijít na trh po vypršení jejich patentové ochrany) neznámého původu, která mají na stav nemocných špatný vliv. Léky ze zahraničí se do země nedostanou, protože vláda stanovila pevnou maximální cenu léků, která je pro exportéry ze zahraničí nevýhodná.

„Jedna holčička trpěla vážnou infekcí a dostávala generická antibiotika. Její stav se ale stejně zhoršoval. Vzali jsme to na sebe, předepsali jsme stejné léky ve stejných dávkách, ale od důvěryhodných výrobců. Dívčí stav se dramaticky zlepšil a infekce ustoupila.“

Podle Karačunského během uplynulého roku zmizel i důležitý lék Cytosar, a to dokonce i jeho nekvalitní generikum.

„Dřív Rusko mělo sovětskou asparaginázu dobré kvality a ta po rozpadu Sovětského svazu zmizela z trhů. Později vstoupila na trh německá firma Medac a efektivitu jejích léků potvrdily ruské a mezinárodní klinické studie. Pak ale Němci museli ruský trh opustit, protože dle ruských zákonů by měli prodávat svoje léky za cenu ruských generik. Dnes Rusko má k dispozici asparaginázu ruské firmy Veropharm. Účinnost tohoto léku nebyla testována v žádných klinických studiích. Ve skutečnosti je ale vidět, že asparagináza tohoto druhu vůbec není efektivní u více než 90 procent dětí,“ uvedl ruský onkolog.

Důsledkem nedostatku kvalitních léků je také to, že matky nemocných dětí objednávají přípravky ze zahraničí, které nejsou v Rusku povoleny. Často dochází i ke konfiskaci léků a matky jsou obviněné z držení kontrabandu.

"Třetí zbytečný"

Podle slov Karačunského mohou za nedostatek, pro ruskou medicínu vzácných léků, zákony přijaté Státní dumou. Kromě pevné maximální ceny v Rusku funguje pravidlo „třetí zbytečný“. Princip spočívá v tom, že pokud nemocnice chce koupit léky a na trhu jsou dva tuzemští výrobci a třetí je zahraniční, otázka nákupu těch zahraničních přípravků se ani neprojednává.

Karačunskyj popsal i problémy výroby ruských generických léků. „Všechny země je používají. Zatímco v Německu jsou generika německého původu, v Rusku jsou čínská nebo indická. Ruské firmy kupují nekvalitní látky od neznámých výrobců a pak říkají, že jsou to ruské léky. U nás neexistuje žádný zákon, který by říkal, že za ruské léky jsou považovány ty, které byly vytvořené z látek ruské výroby. Rusko absolutně nekontroluje kvalitu léků.“

Podle Karačunského není jediným problém ruských generik jejich kvalita, ale i malé množství. Jádrem problému podle něj je, že vláda si myslí, že se Rusko může obejít bez léků zahraniční výroby a může vyrábět svoje. Když se ale začalo mluvit o množství potřebných léků, ukázalo se, že ruské firmy nemají zásoby na jejich výrobu.

Problém se navíc netýká jen sektoru onkologie. Podle analýzy ruských novin (Novaja Gazeta) v roce 2019 proběhlo 2800 tendrů na dodávku inzulinu, z nichž 692 nevyšlo a 573 tendrů bylo na dodávku vakcíny proti vzteklině, z nichž 429 bylo neúspěšných. Podle vedoucího ruské analytické agentury DSM Sergeje Šuljaka je hlavním důvodem velmi nízká maximální smluvní cena.

„Ve skutečnosti myšlenka substituce importu je dobrým nápadem. Výroba domácích antibiotik je otázkou strategické bezpečnosti státu. Měla by ale být vyrobena z kvalitních látek ruské výroby, což náš stát nedělá. Místo toho nakupuje levné látky od neznámých zahraničních výrobců. Proč? Přečtěte si Marxe,“ uzavírá Karačunskyj.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/tohle-ruska-televize-odvysilat-nesmela-nemame-leky-rika-rusky-onkolog-89591?seq_no=2&source=hp&dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.00 (1 Vote)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)