Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

  • 26.07.2024 11:13
    Facebook promptly removed the post - www.facebook.com/.../ ...

    Read more...

     
  • 26.07.2024 11:05
    Facebook mi odebral příspěvek - www.facebook.com/.../ ...

    Read more...

     
  • 26.07.2024 10:59
    Podepsal jsem jako 80tý - viz text níže. Podepsaly by statisíce ...

    Read more...

     
  • 26.07.2024 10:57
    Dne 26.07.2024 v 8:34 Kristýna Gárská napsal(a): Dobrý den, pane ...

    Read more...

     
  • 22.07.2024 08:14
    Ve volbách do europarlamentu ale v poměru 12:9 uspěli ...

    Read more...

     
  • 16.07.2024 05:37
    Co jsou konspirace? Referáty soudců, usnesení, které vyloží věc ...

    Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Četl jsem chytrou knihu o správném hospodaření s časem. Na počátku autor líčí, jak destruktivní je pro naši psychiku vynález hodin. Hodiny byly sice jednou z nutných podmínek moderní civilizace, ale zároveň zapříčinily, že namísto abychom se díky jim staly kontrolory čili pány času, začali jsme času sloužit.

Středověký svět prý neznal nic jako pracovní spěch. Práce se dělala, a když byla hotová, byla hotová. Nebylo kam spěchat. V cyklicky vnímaném času středověkého člověka nic neuspěcháte, vždyť se vše vrací zase na začátek. Úprkem nikam nedoběhnete. Když dřív sklidíte, leda vám bude úroda déle hnít v sýpkách a sklepích.

Teď si to převeďme na současný stav zaměstnance ve firmě

Logické by bylo, kdybyste dostali zadaný úkol a plus mínus dobu, do kdy by měl být splněný. Je pak na vás, jak si to zařídíte, výplatu přece dostáváte za práci. Jenže ono se to cestou nějak zvrtlo. Zaměstnavatelé kdesi zaslechli, že čas jsou peníze, a vyvodili si z toho, že vám peníze platí za váš čas.

Jenže čas by přece měl být něco tak na výsost soukromého, že to nejde prodávat a kupovat. Pokud by někdo vlastnil váš čas, vlastnil by vlastně vás. Jestli se to nějak liší od otroctví, ukažte mi kde.

Současní manažeři nějak přivykli myšlence, že největší ctností je rychlost. Rychlost sama o sobě. Jenže kam se to vlastně urychlujeme? Rozhodně ne k tomu, abychom pak mohli jít docela pomaloučku ke studánce.  

 

Ivan Adamovič

Průvodce přítomností, METRO 23.7.2024

***

P.S.

Neustálá honba za časem a penězi nám bere čas na skutečný život. Více prázdně existujeme, než žijeme. Obětujeme nevratný čas pro vydělání co nejvíce peněz, za které kupujeme věci, které ve většině nepotřebujeme. Nedivme se nárůstu stresu, nemocí a psychických problémů. Příroda a přirozenost člověka vždy reagují na nepřirozené chování. Přílišný blahobyt vždy vedl k degeneraci těla, ducha, společnosti – a návratu na počátek. JŠ

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)