Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

  • 16.07.2024 05:37
    Co jsou konspirace? Referáty soudců, usnesení, které vyloží věc ...

    Read more...

     
  • 14.07.2024 17:09
    Karma vzkazuje poškozeným: Není třeba se mstít. Jen se posaďte ...

    Read more...

     
  • 14.07.2024 09:31
    Honzo, k Tvému článku "Všesokolské slety......" nesouhlasím s ...

    Read more...

     
  • 14.07.2024 09:26
    Bravo Barboře - presentovala naši zemi lépe, než všichni ...

    Read more...

     
  • 01.07.2024 10:19
    Chirurgický nůž na Sudety Na našem severu, v Sudetech, ale ...

    Read more...

     
  • 29.06.2024 13:14
    ČLK Seminář info: Moje vystoupení se obešlo s prezentací sotva ...

    Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Udělat ombudsmanem zasloužilého straníka je pokus o likvidaci úřadu

… Jenže funkce, na kterou mož­ná aspiruje, vyžaduje úplně jiné vlastnosti. Ne člověka „moudrého“, ale člověka spíše „uma­nutého“, zaťatého, který se bude s předpisy, které nechtěně někomu působí újmu, prát. … Na úřadu ochránce práv ne­potřebujeme člověka, který rozumí aktuální­mu právu (protože jej tvořil), ale člověka, kte­rý mu schválně „nerozumí“, který odmítá při­jmout status quo, pokud je tento stav neuspoko­jivý. Člověka, jenž bojuje s pastmi a zádrhely, nikoli jejich tvůrce (opakovaného předsedu Le­gislativní rady vlády). …

Pan prezident se nechal v sobotu v České televizi slyšet, že by v čele úřadu veřej­ného ochránce práv nejraději viděl sou­časného zástupce ombudsmana Stanislava Křečka a na jeho postu by si přál Pavla Zářeckého. Vzhledem k tomu, že nejde o osobní pre­zidentův výstřelek (Křečka už poslanci bez ohledu na prezidenta zvolili loni zástupcem ombudsmana), a vzhledem k souladu mezi pre­zidentem a sněmovnou je jeho postup do čela úřadu vysoce pravděpodobný.

Oba návrhy jsou špatné. Velmi špatné. Oba kandidáti vystihují úplný opak toho, čím by „ombudsperson“ měla být, a oba nechtěně vy­stihují mentální situaci, v níž se prezident oci­tl: izolován a uzavřen ve světě 90. let, kdy zná a uznává jen své vrstevníky.

Předně řekněme: v Česku je zvykem odmí­tat někoho na jakýkoli post s osobním argu­mentem. Nic takového tento text říci nechce. Pro účely této úvahy jsou falešné tituly či „vě­decké bádání“ na Vojenské politické akade­mii Klementa Gottwalda zcela irelevantní, ostatně to vše je už velmi dávno. Naopak - kdyby existovala funkce vládního experta na bytové právo, je pro ni pan Křeček jako stvoře­ný; stejně tak je podle všeho Zářecký kvalit­ním paragrafexpertem. Jen se prostě ani jeden nehodí coby veřejný ochránce práv. Proč?

Začněme tím méně známým, panem Zářeckým. A začněme zdánlivě nekorektním argu­mentem: věkem. Prezidentův nominant je roč­ník 1940 a nemáme důvod pochybovat, že je ve skvělé mentální kondici. Předpokládejme i, že krom zkušeností se státní správou nabral životní moudrost. Jenže funkce, na kterou mož­ná aspiruje, vyžaduje úplně jiné vlastnosti. Ne člověka „moudrého“, ale člověka spíše „uma­nutého“, zaťatého, který se bude s předpisy, které nechtěně někomu působí újmu, prát.

Pokračujme dále: Pavel Zářecký coby letitý legislativec má bezpochyby obrovský přehled o právu v Česku. A není pochyby, že tato zna­lost může být velikou výhodou při hledání ře­šení nějaké legislativní pasti. Aleje velká otáz­ka, zda to je nutná, nebo dokonce hlavní po­třebná kvalifikace. Na úřadu ochránce práv ne­potřebujeme člověka, který rozumí aktuální­mu právu (protože jej tvořil), ale člověka, kte­rý mu schválně „nerozumí“, který odmítá při­jmout status quo, pokud je tento stav neuspoko­jivý. Člověka, jenž bojuje s pastmi a zádrhely, nikoli jejich tvůrce (opakovaného předsedu Le­gislativní rady vlády).

Bojovník za zájmy jedné skupiny občanů

Ještě větší pochyby panují nad panem Křeč­kem, jehož poslanci (coby kolegu ze sněmov­ny za ČSSD) již jednou zvolili zástupcem om­budsmana. Učinili tak ve chvíli, kdy zasvěcení věděli, že dosavadní šéf zvažuje odchod, a Křečkovo zvolení do čela je v tuto chvíli vy­soce pravděpodobné. V prvé řadě: má být ve­řejným ochráncem, tedy svým způsobem „opo­nentem“ establishmentu člověk, jenž byl roky členem, poslancem a dvakrát málem senátorem hlavní vládní strany?

Odpověď není úplně snadná. Je třeba při­znat, že starší a zasloužilý spolustraník může mít třeba k ministrům snadnější přístup a může mít na své „oponenty“ i větší neformál­ní vliv. Ale důležitější je dle mého soudu opač­ný přístup: taková osoba bude snadno přístupná různým námitkám exekutivy i le­gislativy. „Pochop, Stando, že politicky teď ne­můžeme...“ Člen a poslanec vládní strany by neměl být ombudsmanem jaksi z principu.

A ruku na srdce: funkční období ochránce je šest let. Zvolí-li poslanci pana Křečka, do­končí mandát v roce 2020, zhruba na své dvaa­osmdesáté narozeniny. Skvělý věk pro před­nášky studentům a předávání zkušeností, ale nikoli pro únavnou dřinu nad lejstry a přesvěd­čování „zabetonovaných“ úřadů.

Nejdůležitější diskvalifikaci jsem si nechal na konec: Stanislav Křeček je dlouholetý před­seda Sdružení nájemníků (dříve Sdružení na ochranu nájemníků). Nejde teď o to, že takřka dvacetiletá regulace nájemného vedla k enorm­ně vysokým cenám tržního nájemného, což mělo za důsledek faktickou likvidaci nájemní­ho bydlení - dvě třetiny bytů v republice jsou v soukromých rukou. Každý, kdo mohl, si kou­pil na dluh vlastní byt, takže pouze jedna pěti­na bytů v republice je nájemních. Důležitý je princip: Stanislav Křeček hájil dvě desetiletí „práva“ této menšiny na úkor práv všech ostat­ních - tedy nejen majitelů (kteří své byty pro­najímají), ale i majitelů, kteří ve svých bytech bydlí. Může a má být člověk, který dvě desítky let bojuje za zájmy jedné skupiny, být ochrán­cem práv všech?

Dle mého soudu je Stanislav Křeček pro funkci ombudsmana diskvalifikovaný, stejně jako Pavel Zářecký. Pokud se rozhodneme tuto „antisystémovou“ funkci, která má bojovat pro­ti nepravostem v úřadech, věnovat jako trafiku zasloužilým straníkům, můžeme ji rovnou zru­šit. Nebo se shodnout, že veřejným ochráncem práv bude náměstek ministra spravedlnosti. Vý­sledek bude stejný, ale vyjde to levněji.

PETR KAMBERSKÝ

komentátor LN, 14.1.2014

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 2.33 (3 Votes)
Share

Komentáře   

+1 #1 Šimík Vlastimil 2014-01-27 07:07
kde ještě bude člen současný či bývalý z ČSSD ? předseda Úst. Soudu, NKU, Senát, Hrad, předsda vlády , kraje, to většinově je v rukou ČSSD. Kdyby se jednalo o jinou stranu, to by byl mediální řev o modré či jiné totalitě jak to předváděli v minulosti například lidovci a ODA. A A nyní jsou věrozvěstové pravdy a lásky potichu.....

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)