Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

  • 16.07.2024 05:37
    Co jsou konspirace? Referáty soudců, usnesení, které vyloží věc ...

    Read more...

     
  • 14.07.2024 17:09
    Karma vzkazuje poškozeným: Není třeba se mstít. Jen se posaďte ...

    Read more...

     
  • 14.07.2024 09:31
    Honzo, k Tvému článku "Všesokolské slety......" nesouhlasím s ...

    Read more...

     
  • 14.07.2024 09:26
    Bravo Barboře - presentovala naši zemi lépe, než všichni ...

    Read more...

     
  • 01.07.2024 10:19
    Chirurgický nůž na Sudety Na našem severu, v Sudetech, ale ...

    Read more...

     
  • 29.06.2024 13:14
    ČLK Seminář info: Moje vystoupení se obešlo s prezentací sotva ...

    Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Plecnik Josip... Plečnikova pražská mise skončila v polovině 30. let, když se stále častěji stával terčem nacionalisticky zabarvených útoků. V novinách se například objevovaly články o "cizákovi ničícím posvátné sídlo českých králů" a Plečnik, kterému prezident Masaryk už nemohl poskytovat potřebnou podporu, nakonec zůstal doma v Lublani.

***

Slovinský architekt Josip Plečnik ovlivnil podobu řady měst někdejší habsburské monarchie. Narodil se před 150 lety, 23. ledna 1872.

Do Prahy přišel před první světovou válkou vyučovat architekturu a získal si dobré jméno. Prezident Tomáš Garrigue Masaryk mu svěřil nejen úpravy Pražského hradu, ale také své oblíbené rezidence v Lánech.

Za hradní zakázky nepřijal honorář

Na Hradě začal Plečnik změnami Jižních zahrad. Střídmé, ale zároveň noblesní řešení mu otevřelo cestu k dalším zakázkám pro prezidentskou kancelář. Mimochodem nikdy za ně nepřijal honorář. Tvrdil totiž, samotný úkol pro něj představuje největší poctu.

Na Masarykův návrh se pak Plečnik stal oficiálním hradním architektem. Zároveň byl jmenován profesorem architektury na nově založené univerzitě v Lublani. Na jeho návrhy tak částečně dohlížel jeho žák Otta Rothmayer. V létě však Plečnik jezdil do Prahy, kde kontroloval práci.

Na Vinohradech postavil kostel, připomínající antické chrámy

Výrazně ovlivnil i další místa Prahy. Například na Vinohradech podle jeho plánů vyrostl mezi roky 1928 a 1932 kostel Nejsvětějšího Srdce Páně. Moderní stavba připomínající antické chrámy je dnes národní kulturní památkou a hovořilo se i o jeho nominaci k zápisu na seznam světového dědictví UNESCO.

Plečnikova pražská mise skončila v polovině 30. let, když se stále častěji stával terčem nacionalisticky zabarvených útoků. V novinách se například objevovaly články o "cizákovi ničícím posvátné sídlo českých králů" a Plečnik, kterému prezident Masaryk už nemohl poskytovat potřebnou podporu, nakonec zůstal doma v Lublani.

https://cesky.radio.cz/josip-plecnik-ovlivnil-tvar-prahy-vidne-i-rodne-lublane-8739813

P.S.

Na Pražském hradu se letos má uskutečnit výstava k poctě tohoto významného architekta. Připomeňme i dalšího „cizáka“ architekta Katedrály sv. Víta Petra Parléře, pravým jménem Peter Parler

J.Š.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)