Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

Nejnovější komentáře

 • 23.02.2018 08:12
  Nepochybuji o upřímnosti názorů slečny či paní Petry. Patří k ...

  Číst dále...

   
 • 22.02.2018 18:32
  Beneš atentát nepotřeboval, naprostý nesmysl, nebyla to jeho ...

  Číst dále...

   
 • 22.02.2018 18:16
  Demokratická diskuse končí, pokud se přechází na hodnocení ...

  Číst dále...

   
 • 22.02.2018 16:48
  Píšete pane Šinágle bez souvislostí. A vy jste chtěl být ...

  Číst dále...

   
 • 22.02.2018 06:24
  Polský vtip: "Víte jak se pozná, že skončila II. světová ...

  Číst dále...

   
 • 21.02.2018 19:28
  Společnost v červenci 1942 ovládal strach, popravovalo se ...

  Číst dále...

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“ Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Projekt OKUPACE 1968

Okupace 68 clovek a tankPořadatel: Muzeum exilu, Jan a Sabina Kratochvil a Ústav K 2001, z.ú., Štefánikova 93/22, 602 00 BrnoOkupace 68 cerna kniha

Termín realizace projektu: srpen 2018

Záměr projektu a jeho krátký popis:

U příležitosti 50. výročí okupace připomenout formou výstav a doprovodné publikace ona tragická léta především mladé generaci, ale přinést i nová fakta, nová svědectví a také neznámé dokumenty i pamětníkům událostí roku 1968.

Výstava bude otevřena 1. srpna 2018 v Brně v Křížové chodbě Nové radnice. Ve večerních hodinách se pak uskuteční v brněnské Hvězdárně beseda účastníků těchto tragických událostí z Polska, bývalého SSSR a Československa. Na tuto besedu zveme okupačního důstojníka Sovětské armády a armády polské. Prostřednictvím ambasád se pokoušíme pozvat disidenty z těchto zemí, kteří se postavili proti okupaci naší republiky. Pozvali jsme též tehdejší parašutisty z posádky v Holešově, kteří se vzepřeli okupačním vojskům, a následně byli Husákovým režimem za tento odpor postiženi. Podařilo se nám zajistit veškeré podklady k obětem jak na naší straně, tak k úmrtím na straně okupačních vojsk.

Dále jsme získali výpověď přímého svědka zavraždění Dany Muzikářové během protestních akcí při prvním výročí okupace v Brně, což vrhá nové světlo na tuto tragickou událost.

V chrámu sv. Michala proběhne tryzna za oběti okupace, již pravděpodobně odslouží kardinál Dominik Duka, arcibiskup pražský a primas český, a pravoslavný patriarcha.

Akce byla předběžně projednána s hejtmanem JUDr. Šimkem, bude projednána s primátorem města Brna panem Petrem Vokřálem, včetně jejich záštit nad celým projektem a účasti při zahájení. Vzhledem k tomu, že v Brně budou vzpomínkové akce na tragické události před padesáti lety zahájeny už 1. srpna na Nové radnici, dá se předpokládat hojná účast politiků, kteří ještě nebudou vázáni vzpomínkovou akci v Praze.

Mimo uvedení v Brně a na dalších místech v ČR se akce pravděpodobně stane samostatnou i dílčí součástí mezinárodního projektu s partnerskou Vídní. Po dohodě s vídeňskou radnicí se ještě před rozloučením dlouholetého starosty Michaela Haupla s úřadem v polovině roku 2018 bude konat na radnici řada akcí připomínajících rok 1968 v Československu a vstřícné přijetí čs. exulantů po okupaci.

Výstava i publikace budou z tohoto důvodu vícejazyčné – česky, německy, anglicky a rusky. Publikace budou pak prostřednictvím odborů školství poskytnuty jako výukový materiál všem školám města Brna a Jihomoravského kraje, jako se to stalo u předchozích projektů.

Partnery akce budou mj. Statutární město Brno, Jihomoravský kraj, Senát Parlamentu ČR, MZV ČR, zastupitelský úřad ČR ve Vídni a České centrum Vídeň, Hvězdárna města Brna, ÚDV Policie ČR, Muzeum Policie ČR, krajanské spolky atd.

 

Jan Kratochvil,

spoluautor projektu              

19.1.2018

* * *

Nelžete o Palachovi

 

J.Š.20.1.2018

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 2.33 (3 Votes)
Share

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Strojový překlad webu

Czech English French German

Reklama