Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

Nejnovější komentáře

 • 21.01.2018 23:23
  "Potěšilo mne, že jsem předčasně neodcházel sám..." Někomu ...

  Číst dále...

   
 • 21.01.2018 21:57
  která část? toto je realita, mám osobní zkušenosti. můj ...

  Číst dále...

   
 • 21.01.2018 20:52
  To snad není pravda.

  Číst dále...

   
 • 21.01.2018 20:51
  Přestože se prezentujete jako objektivní publicista, z článku ...

  Číst dále...

   
 • 21.01.2018 16:56
  K:V Událostech ČT věnovali Janu Palachovi půl minuty ...

  Číst dále...

   
 • 21.01.2018 15:31
  Tak to dopadne, když nevzdělaná hokynářka ze zelňáku propadne ...

  Číst dále...

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“ Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Tisková zpráva: Platforma vyžaduje rozsáhlou diskusi a změnu stálé expozice Domu evropských dějin v Bruselu

Komunimsus a nacismusAbychom projevili úctu k obětem komunistických totalitních režimů, požadujeme oficiální celoevropský zákaz veřejného předvádění komunistických symbolů - Abychom podpořili kulturu připomínání, vyzýváme k vytvoření památníku obětí totalitarismu v samém srdci Evropy - Abychom umožnili spravedlnost, požadujeme vytvoření Mezinárodního tribunálu pro komunistické trestné činy - My, svobodní Evropané, sdílíme společné hodnoty. Jsme povinni je postavit a podporovat je. Záležitost demokracie!

Praha, 20. listopadu 2017. Platforma evropské paměti a svědomí představuje kritickou zprávu o Domě evropských dějin, projektu Evropského parlamentu v Bruselu. Zpráva je výsledkem studijní návštěvy 19 odborníků z 9 zemí, které se konaly v srpnu letošního roku.

Závěr zprávy uvádí, že Dům evropské historie selhává při prezentaci evropských dějin ve třech rozměrech: struktuře, konceptu a faktech. Výsledkem je, že návštěvníci získají ideologicky zaujatý, chaotický příběh s mnoha nedostatky, nebo dokonce padělání. Hlavní myšlenka chybí a zdá se, že je zastíněna úzkoprsým konceptem založeným na marxismu.

"Doufáme, že tato zpráva bude výchozím bodem pro celoevropskou, otevřenou a širokou debatu, která povede k rekonstrukci výstavy Dům evropské historie. Evropská unie si zaslouží vyváženou, neideologickou a atraktivní výstavu, která by představovala společné kořeny a hodnoty, které tvoří totožnost a vědomí dnešní Evropy", říká Göran Lindblad, předseda platformy.

Příloha: Zpráva o Domě evropských dějin platformou evropské paměti a svědomí ze dne 30. října 2017.

* * *

Memorandum z konference "100 let komunismu. Historie a paměť ", která se konala ve dnech 8.-9. Listopadu 2017 v Paříži ve Francii

Před 100 lety zavedla bolševická revoluce vražednou utopii. Odstranila zavedený společenský a morální řád a začala století totality ve světě. Sociální inženýrství, jehož cílem bylo získat úplnou kontrolu nad lidmi, bylo násilně a brutálně realizováno. Lidé byli zbaveni svých základních osobních svobod, právního státu a humanismu, které byly nahrazeny státem.

100 let po bolševickém povstání v Rusku byl vražedný režim, který byl zaveden, stále považován za přijatelný a ospravedlnitelný. Mnohem víc než nacismus, navzdory tomu, že produkoval více než dvojnásobek počtu obětí, z nichž mnohé jsou stále neidentifikováni a opuštěni v neoznačených hrobech. To je nepřijatelné.

Dnes, o 100 let později, jsme stále svědky relativizace komunistických zločinů. Pokusy je omezit na období Stalinova vlády, nazývané "stalinismem", jsou nepřijatelným zjednodušením hluboce zakořeněného totalitního základu komunistické ideologie. V důsledku toho nejsou komunistické symboly v evropském veřejném prostoru ještě zakázány a komunistické strany jsou stále přítomny ve veřejném životě. Mnoho totalitních pachatelů nebylo nikdy obviněno a odsouzeno za jejich zločiny.

Dnešní Evropa je založena na hluboce zakořeněných myšlenkách osobní svobody, právního státu, demokracie a lidských práv. Desítky milionů obětí komunismu potřebují respekt, památku a spravedlnost, aby se zabránilo jakémukoli pokusu o opakování komunistického či jiného totalitního režimu. Platforma evropské paměti a svědomí a účastníci mezinárodní konference "100 let komunismu". Historie a paměť ", která se konala v Paříži ve Francii ve dnech 8.-9. Listopadu 2017, vyzvala Evropu k akci:


• Abychom projevili úctu k obětem komunistických totalitních režimů, požadujeme oficiální celoevropský zákaz veřejného předvádění komunistických symbolů.

• Abychom podpořili kulturu připomínání, vyzýváme k vytvoření památníku obětí totalitarismu v samém srdci Evropy.

• Abychom umožnili spravedlnost, požadujeme vytvoření Mezinárodního tribunálu pro komunistické trestné činy.


My, svobodní Evropané, sdílíme společné hodnoty. Jsme povinni je postavit a podporovat je. Záležitost demokracie!

Platforma evropské paměti a svědomí sdružuje 55 veřejných a soukromých institucí a organizací z 13 členských států EU, Ukrajiny, Moldavska, Albánie, Islandu, Kanady a USA, kteří pracují v oblasti vyrovnání se s odkazem totalitarismu na evropské půdě. Zastupujeme asi 200 000 Evropanů a více než 1 100 000 obyvatel Severní Ameriky s evropskými kořeny.

* * *

Report on the HEH by the Platform of European Memory and Conscience 30.10.2017

* * *

Memorandum, Tisková zpráva a Zpráva Platformy evropské paměti a svědomí 20.11.2017


Vážená paní, vážený pane,


Přiložené dnešní tiskové prohlášení naleznete v Platformě evropské paměti a svědomí a naší kritické zprávě o Domě evropských dějin v Bruselu.

Abychom zdůraznili význam čestného a otevřeného vyrovnání se s komunistickou minulostí Evropy, přikládáme také Memorandum z konference "100 let komunismu. Historie a paměť ", kterou jsme uspořádali v Paříži ve dnech 8.-9. Listopadu 2017.


S úctou,

Neela Winkelmann

Dr. Neela Winkelmann

Managing Direktor

Platform of European Memory and Conscience

Londýnská 43

120 00 Praha 2

Czech Republic

tel.: +420-222 561 053)

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.memoryandconscience.eu
www.memorialbrussels.eu

* * *

Press release: Platform calls for a broad debate and a change of the permanent exhibition of the House of European History

Překlad J.Š. 21.11.2017

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.86 (7 Votes)
Share

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Kalendář událostí

st led 31 @13:00 -
KS Hradec Králové: Jiří Wonka žaluje Černíka
čt úno 01 @14:00 -
KS Praha Zdeněk Zajac
čt úno 22 @10:30 -
MS Praha: Albert Žirovnický rozsudek

Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Strojový překlad webu

Czech English French German

Reklama