Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

Nejnovější komentáře

 • 23.02.2018 08:12
  Nepochybuji o upřímnosti názorů slečny či paní Petry. Patří k ...

  Číst dále...

   
 • 22.02.2018 18:32
  Beneš atentát nepotřeboval, naprostý nesmysl, nebyla to jeho ...

  Číst dále...

   
 • 22.02.2018 18:16
  Demokratická diskuse končí, pokud se přechází na hodnocení ...

  Číst dále...

   
 • 22.02.2018 16:48
  Píšete pane Šinágle bez souvislostí. A vy jste chtěl být ...

  Číst dále...

   
 • 22.02.2018 06:24
  Polský vtip: "Víte jak se pozná, že skončila II. světová ...

  Číst dále...

   
 • 21.02.2018 19:28
  Společnost v červenci 1942 ovládal strach, popravovalo se ...

  Číst dále...

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“ Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Průlomové rozhodnutí soudu v Bratislavě: Usmrcení uprchlíka byl zločin, rodina má nárok na náhradu škody!

Tautz HartmuthBratislava / Praha, 13. března 2017: Průlomové rozhodnutí Okresního soudu Bratislava I. Dnes rozhodl o plné rehabilitaci Hartmuta Tautze, 18-letého uprchlíka, který byl zabit psy pohraniční stráže na československé hranici s Rakouskem v roce 1986. Hartmutova rodina má nárok na náhradu škody ze strany Slovenské republiky. Platforma evropské paměti a svědomí vítá rozhodnutí soudu jako první potvrzení o trestném činu spáchaného zabitím uprchlíka. Stíhání pachatelů musí následovat.

Ani 28 let od pádu komunismu, prakticky nebylo dosaženo žádné spravedlnosti za zabíjení uprchlíků, kteří se snažili uniknout přes železnou oponu v bývalém Československu. Ve svém projektu "Spravedlnost 2,0", platforma identifikovala zabíjení civilistů prchajících na Západ během komunismu jako zločin proti lidskosti. Platforma podala trestní oznámení v Německu a Polsku v případech vražd německých a polských občanů na hranicích bývalého Československa.

Okresní soud v Bratislavě I. dnes vydal průlomové rozhodnutí. Hartmut Tautz je 18-letý uprchlík z východního Německa, který byl těžce pokousán psy pohraniční stráže a která ho nechala zemřít. Byl plně rehabilitován dle  zákona 119/1990, o soudní rehabilitaci. V návaznosti rodina obdrží finanční kompenzaci od Slovenské republiky za jeho smrt.

Tento úspěch je díky práci JUDr. Lubomíra Müllera, advokáta zastupujícího rodinu, který neúnavně pracuje na rehabilitací lidí nespravedlivě stíhaných za komunismu a který již získal několik set takových soudních rozhodnutí.

"Jedná se o první precedentní rozhodnutí slovenského soudu, vyjadřující morální zadostiučinění pro oběti železné opony," říká JUDr. Lubomír Müller.

"Ústavu paměti národa vidí rozhodnutí soudu jako průlom. Po desítkách let se pozůstalé rodiny konečně mohou dočkat morální satisfakce. Je to velký úspěch v soudní praxi slovenské justice, který nemá obdoby," říká Ondrej Krajňák, předseda představenstva slovenského Ústavu paměti národa.

"Teď jsou dveře otevřené pro všechny rodiny obětí železné opony, které mohou jít stejnou cestou," říká Dr. Neela Winkelmann, výkonná ředitelka Platformy.

https://www.memoryandconscience.eu/2017/03/13/breakthrough-court-ruling-in-bratislava-killing-of-refugees-was-a-crime-family-has-a-right-to-compensation/

Překlad J.Š.

* * *

Zastřelen na hranicích – případ Hartmut Tautz na ARD, ne na ČT?!

Dopis předsedovi Rady ČT ing. Janu Bednářovi

Žádost o veřejnou omluvu za zabití Hartmuta Tautze a ostatních nevinných uprchlíků na železné oponě

 

Jan Šinágl, 14.3.2017

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (2 Votes)
Share

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Strojový překlad webu

Czech English French German

Reklama