Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

  • 24.04.2024 10:01
    Odsouzený kriminálník Maxim Ponomarenko opět podniká v ...

    Read more...

     
  • 24.04.2024 09:00
    Dobrý den vážený pane Šinágle, obracím se na Vás, protože ...

    Read more...

     
  • 24.04.2024 07:47
    Předpokládám, že paní Gavlasové a jejím klientům bylo zveřejněním ...

    Read more...

     
  • 20.04.2024 12:42
    Mgr. Jana Gavlasová, advokát, Západní 449, 253 03 Chýně ...

    Read more...

     
  • 19.04.2024 18:09
    Ve Zlínském kraji dnes chybí 3000 míst pro přestárlé lidi.

    Read more...

     
  • 19.04.2024 16:56
    Spione und Saboteure – Wladimir Putin zeigt, dass er in seinem ...

    Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Úvodem pro objasnění čtenářům, kteří pro jiné starosti zapomněli ze školy, kdo to byl Johann Gutenberg, uvádím, že se jednalo o německého vynálezce knihtisku a prvního vydavatele tištěného slova vůbec. K jeho světově známému výtvoru patří dvoudílná bible mající na každé stránce 42 řádků. Tím zdickým Gutenbergem byl pan Josef Havlíček. Jen velmi málo obcí v předválečném Československu, s počtem obyvatel jako Zdice, mělo k dispozici moderní tiskárnu, o jakou se v naší obci zasloužil jmenovaný.

Narodil se v Popovicích 13. září 1896 v rodině slevače Králodvorských železáren.. Po škole odchází do Prahy, kde se učí tiskařskému řemeslu. Zaujal každého svým malířským talentem obrázků, ale i psaním ozdobného písma. Postupně v něm zrála touha působit ve vlastní tiskárně. Pro její realizaci zvolil Zdice. V roce 1923 na Husově ulici v domě č.3, jehož vlastníkem byl pan Říha, obchodník s porcelánem, začíná svou kariéru tiskařského podnikatele. Jeho prvním zákazníkem je sám pan domácí, pro kterého tiskne veškerou obchodní dokumentaci a reklamní poutače.

Po získání pozemku uskutečňuje v roce 1928 výstavbu tiskárny spolu s obytným domem. Projekt i stavbu realizuje pan stavitel Šebík. V roce 1930 je stavba dokončena. V novém prostředí a s novým strojním vybavením tiskne obchodní a bankovní tiskoviny, plakáty pro plesy a různé místní i oblastní slavnosti, kde plně využívá svého výtvarného talentu. Obrázky podle tehdy používané technologie vyrývá do linolea spolu s grafickým písmem, které v konečném barevném provedení jako plakát dokázaly upoutat každého kolemjdoucího. V tomto směru svými nápady, provedením, barevnou koláží a písmem předstihl i renomované tiskárny v Berouně i v Hořovicích. Svědčil o tom mimořádný nárůst nových zákazníků ze Zdic i širokého okolí.

Za zmínku stojí i jeho dlouholetá spolupráce s učitelem Dominikem Machem, který mu ilustroval svatební oznámení, promoce, křtiny, ale i poslední doklad člověka - smuteční oznámení. Není bez zajímavosti, že si během dvou hodin mohli pozůstalí odnést natištěné parte. Protože se panu Havlíčkovi živnost dařila, mohl nakoupit další potřebné stroje, včetně zahraničních.

Období války a německé okupace přečkal v obavách, neboť týdně musel předkládat tzv. cenzorům výkaz všeho, co v daném období vytiskl. I v této době se mu podařilo vyučit několik učňů. Po osvobození měl velké plány na další rozšíření tiskárny a uvažoval o budoucnosti svých dvou synů s tím, že alespoň jeden by měl pokračovat v jeho započatém díle.

„Vítězný únor“ roku 1948 udělal definitivní tečku za jeho podnikatelskou činností i jeho plány do budoucna. Po znárodnění tiskárny v Hořovicích, došlo i na tiskármu pana Havlíčka, která byla úplně zlikvidována. Kvalitní stroje byly převezeny do tiskárny v Hořovicích, ostatní nepotřebné stroje, včetně písmen zlikvidovány pověřenou četou z místního lokomotivního depa. Z rozhodnutí MNV Zdice byla budova tiskárny určena jako zdravotní středisko pro místní obyvatele. Z vlastního přilehlého domu platila rodina za byt nájem!!

Pan Havlíček přijal nabídnutou práci v Obchodních tiskárnách v Hořovicích, odkud po třech letech na vlastní žádost odchází, aby dokončil svůj pracovní život jako skladník v n.p. Narex Zdice. Zemřel z nenaplněnými sny a plány v roce 1975.

Co říci na závěr? Kdyby znal Gutenberg tento životní příběh, nestačil by se divit, jak zacházeli někteří naši lidé, když jim to režim umožňoval, s těmi spoluobčany, kterým by naopak měl právem český národ vděčit za to, že patřil mezi přední vyspělé kulturní národy Evropy.  

 

Z dokladů synů pana Havlíčka, Karla a Zdeňka napsal Josef Hůrka ze Zdic

* * *

Černé tenisky

Technik, podnikatel, ale především člověk

Rozporuplná výměna

* * *

 „Komunisté byli a jsou nádorem v národě, likvidující jeho duši.“

Jan Šinágl, 5.6.2016

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)