Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

  • 18.04.2024 14:44
    Ministerstvo zahraničí daruje Ukrajině pět aut. Jedno pancéřované ...

    Read more...

     
  • 18.04.2024 10:42
    Soukromý vlastník zcizil veškerý svůj majetek. Justice je bez ...

    Read more...

     
  • 18.04.2024 08:11
    Včera mi jeden pán v Praze, sledující mé zpravodajství ...

    Read more...

     
  • 17.04.2024 19:23
    Zdravím Vás pane Šinágle, něco se děje. Ministr Blažek podal ...

    Read more...

     
  • 16.04.2024 07:59
    Vážený pane Šinágle, ještě jednou Vám chci poděkovat za půjčku.

    Read more...

     
  • 13.04.2024 09:48
    Není podstatné kolik lidí sleduje informace, ale kdo a jak ...

    Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Bata_TomasTřetí článek jako připomínku 81, výročí smrti Tomáše Bati stavím na předmluvě emeritního profesora  Univerzity T. B. doc. Ing. Františka Trnky: TOMÁŠ  BAŤA  A  DNEŠEK

„Věřím v člověka a v to, že se zlepšuje. Věřím, že tomu zlepšení nesmírně přispívají technické vynálezy, které jsou dětmi lidského ducha. Dětmi ducha člověka, který se vypracoval výše, ukáznil svůj mozek a odvahu a rozdává z toho bohatství druhým, v čemž nachází největší štěstí a naplnění svého života.“ … „Čím vyšší morálka obchodníků a výrobců, tím bohatší lid, tím bohatší země. Nemůže být bohatství tam, kde lidé jsou zaměstnání vzájemným podváděním; nemají času na vybudování hodnot na vytvoření bohatství.“ „Niveau morálky obchodníků a průmyslníků souvisí těsně s niveau kultury dotyčného národa nebo země.“ … „Vynaložme největší úsilí na to, abychom poznali o sobě a o světě pravdu. Nelžeme a nelichoťme, avšak nedopusťme také, aby nám lhali a lichotili druzí“. … „Blahobyt všeho obyvatelstva v zemi, lze vybudovat jen tehdy, když výroba slouží obchodu a obchod výrobě.“

Tomáš Baťa naučil lidi myslet a cítit tak, že jim práce byla pramenem uspokojení nejen hospodářského, ale taky morálního, jako služba druhým.

Velice často se setkávám s názorem, že Baťa nemá již dnešnímu podnikateli co říci, že je to historie, že metody a prostředky, které používal, patří do začátku minulého století. Je to politováníhodný přístup. Prozrazuje, že jeho zastánci ne dost dobře chápou podstatu podnikání. A šířeji pojato – smysl lidského bytí. Poučení z historie je nutno zasadit do konkrétního času a prostoru. Teprve potom se nám podaří oddělit to, co je časové, co platí jenom v určitých historických podmínkách od relativně trvalého. I v podnikání jsou zásady a principy, které jsou nadčasové.

Toto je první a už dávná námitka, že Baťovo dílo je za ta léta překonáno. Modernější námitka to vidí naopak, ale též batismus zavrhuje: Společnost lidská je už natolik zkažená, že batismus ani není schopná pochopit a tím méně přijmout.

Nejstarší odpůrci jsou ale komunisté, socialisté různých odstínů a takoví lidé, které se jim podařilo stokrát opakovanou lží…Napsal mi jeden po přečtení mého prvního článku k Baťově výročí jenom jednu patetickou větu:

„On Baťa nebyl takový lidumil, jak se dnes říká“. Snažím se přijít na to, co dnešního člověka vede k tomu, aby vyexpedoval takovou poznámku. Připadá mi to jako nevybuchlý ranát z války. (Pozn. S.V.)

Dále prof. Trnka: „Jsem přesvědčen, že největší poučení získáme studiem a promýšlením jeho „filosofie života a podnikání,“ nikoliv konkrétních řídicích a výrobních postupů.“

Citáty:

„Věřím v člověka a v to, že se zlepšuje. Věřím, že tomu zlepšení nesmírně přispívají technické vynálezy, které jsou dětmi lidského ducha. Dětmi ducha člověka, který se vypracoval výše, ukáznil svůj mozek a odvahu a rozdává z toho bohatství druhým, v čemž nachází největší štěstí a naplnění svého života.“

„Čím vyšší morálka obchodníků a výrobců, tím bohatší lid, tím bohatší země. Nemůže být bohatství tam, kde lidé jsou zaměstnání vzájemným podváděním; nemají času na vybudování hodnot na vytvoření bohatství.“ „Niveau morálky obchodníků a průmyslníků souvisí těsně s niveau kultury dotyčného národa nebo země.“

„Vynaložme největší úsilí na to, abychom poznali o sobě a o světě pravdu. Nelžeme a nelichoťme, avšak nedopusťme také, aby nám lhali a lichotili druzí“.

Úspěch podnikání je založen na osobnosti podnikatele. Osobnosti, která má znalosti, dovednosti a vizi, životní sílu, vůli a odvahu tuto vizi uskutečňovat. I v moderní době je to vynikající jednotlivec, který je duší, inspirátorem a iniciátorem dění v podniku. Ten kolem sebe pochopitelně soustřeďuje další vynikající pracovníky, ale jejich nápady a další podněty integruje on. Dnešní terminologií řečeno – je vedoucím týmu. Jenom v tomto smyslu má týmová práce opodstatnění.

Jsem přesvědčen, že největší ztráty v průmyslu a obchodě vznikají nesprávným stanoviskem, které zaujímá člověk ke své práci, svým spolupracovníkům a ke svým zákazníkům.

Šlo o to, změnit dělníka, který byl jenom vykonavatelem cizí vůle, v podnikatele. V člověka, který tvoří, který nad svou prací přemýšlí, který má radost z dosažených výsledků, který se cítí spolumajitelem, součástí podniku, pro kterého není podnik jenom zdrojem příjmů pro obživu, získaných za co nejmenší výkon a s co nejmenší námahou. To umocnilo výkon a produktivitu.

Vždy šlo o to, jak přimět a získat lidi, aby měli zájem pracovat podle požadavků a zájmů podniku a tím i svých. Proto nejdříve  b u d o v a l  l i d i. Rozšiřoval jejich znalosti a dovednosti, jejich volní vlastnosti, zájem dosahovat žádaného výsledku, jejich vztah k podniku a ostatním spolupracovníkům.

Docela jistě by se neargumentovalo tím, že nemůžeme zvládnout konkurenci levných asijských bot, ale hledaly by se cesty, jak tuto konkurenci zvládnout.

„Blahobyt všeho obyvatelstva v zemi, lze vybudovat jen tehdy, když výroba slouží obchodu a obchod výrobě.“

„Náš zákazník, náš pán.“ V tomto sloganu je obsaženo vše.

Ve dvacátých letech používal metody řízení, které často teprve dnes objevujeme a považujeme za nejmodernější objevy. Je potěšitelné, že právě v současné době roste počet podnikatelů, kteří se vědomě hlásí k myšlenkovému a podnikatelskému odkazu Tomáše Bati. Neodmítají zahraniční poznatky, ale také je přijímají i kriticky.

Aby člověk využil času v největší míře, musí mít přesvědčení, že prospěch z toho zůstane především jemu, neboť jen tak bude pracovat jako na svém políčku.

Požadavek T. B., aby byl každý dělník podnikatelem, je další, zcela moderní pojetí podnikání.

Šlo o to, změnit dělníka, který byl jenom vykonavatelem cizí vůle, v podnikatele. V člověka, který tvoří, který nad svou prací přemýšlí, který má radost z dosažených výsledků, který se cítí spolumajitelem, součástí podniku, pro kterého není podnik jenom zdrojem příjmů pro obživu, získaných za co nejmenší výkon a s co nejmenší námahou. To umocnilo výkon a produktivitu. Většina podniků o takovou spoluúčast marně usiluje. Tomáš Baťa naučil lidi myslet a cítit tak, že jim práce byla pramenem uspokojení nejen hospodářského, ale taky morálního, jako služba druhým.

 

Stanislav Vrbík, Zlín, 11.7.2013

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)