Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

  • 18.04.2024 14:44
    Ministerstvo zahraničí daruje Ukrajině pět aut. Jedno pancéřované ...

    Read more...

     
  • 18.04.2024 10:42
    Soukromý vlastník zcizil veškerý svůj majetek. Justice je bez ...

    Read more...

     
  • 18.04.2024 08:11
    Včera mi jeden pán v Praze, sledující mé zpravodajství ...

    Read more...

     
  • 17.04.2024 19:23
    Zdravím Vás pane Šinágle, něco se děje. Ministr Blažek podal ...

    Read more...

     
  • 16.04.2024 07:59
    Vážený pane Šinágle, ještě jednou Vám chci poděkovat za půjčku.

    Read more...

     
  • 13.04.2024 09:48
    Není podstatné kolik lidí sleduje informace, ale kdo a jak ...

    Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Cekota AntoninAntonín CekotaBata Jan Antonin

„Dne 15. března 1939 Hitler okupací zbytku českých zemí Čech a Moravy roztrhal kus papíru který v Mnichově podepsali představitelé vlád Francie a Velké Británie.“

… Pak jsem pozoroval pancéřovou kolonu německé armády valící se kolem továren Baťa ve Zlíně. Armádu následovalo Gestapo, vysocí muži v holínkách a černých Mercedesech s namontovanými tlampači, s ocelovými kabinety a samopaly. … V mém vlastním kabinetu leželo několik konceptů různých plánů, rukopisů článků a memorand Jana Bati z nichž většina byla takové povahy, že by mu zajistily zcela bez pochyb pobyt v některém tom gestapáckém kriminále či koncentračním lágru. On ale byl naštěstí v den okupace mimo zemi. Tehdy jsem si uvědomil, že podobná situace nastala již dříve, krátce po Mnichovu, kdy byl po návratu v Chebu, městě v severovýchodních Čechách, zatčen Gestapem a uvržen do jednoho jejich kriminálu; propuštěn byl tehdy na přímý rozkaz Berlína. V té době zřejmě nacistická hierarchie neměla zájem příliš popudit české či evropské obchodní a finanční kruhy.

… Proto jsem ihned kontaktoval šéfa dopravního oddělení, člověka kterému jsem plně důvěřoval, předal mu bednu s Janovými písemnostmi a nařídil, aby vše okamžitě spálil v kotli lokomotivy která na našem továrním nádraží v tu chvíli posunovala vagony. Tehdy on a strojvedoucí odevzdali kus parádní práce, zatím co vetřelci obklíčili naši továrnu, lokomotiva popojížděla z místa na místo a v jejím kotli mizely nebezpečné dokumenty.  

… Několik dní po okupaci přišli do osobního oddělení naší továrny dva gestapáci a ptali se po mně. Okamžitě jsem byl zatčen, odvezen k nám do domu, který byl ihned, od půdy do sklepa prohledán a po té jsem byl odvezen do městského vězení. Z mého následného výslechu, který vedl nějaký Rakušan (ten se ale choval naprosto civilizovaně), jsem se dozvěděl, že moje publicistická činnost je považovaná za ‚nepřátelskou zájmům Třetí říše‘.

… Avšak, kterak jsem z kladených otázek vyrozuměl, skutečným důvodem mého zatčení a výslechu bylo zjistit, jestli náš podnik a Jan A. Baťa finančně podporují dr. Eduarda Beneše, který v té době byl již mimo zemi.

Poznámka: Citované shora je převzato z knihy Antonína Cekoty “The Stormy Years of an Extraordinary Enterprise: Bata 1932 – 1945,” publikované v roce 1985.

* * *

Antonín Cekota

Básník, novinář, překladatel, redaktor a vydavatel Antonín Cekota, narozený 13. ledna roku 1899 v Napajedlích, pracoval pro firmu Baťa obětavě po celý život a právě jeho činnost určovala do značné míry i image firmy z pohledu veřejnosti. Šéfoval celkem osmi baťovským časopisům a baťovskému nakladatelství Tisk a nebylo tak divu, že po příchodu Němců do Zlína byl první, koho přišlo zatknout gestapo a kdo šel do vězení. Když se mu později podařilo uniknout, stal se zástupcem Tomáše J. Bati při budování nového podniku v Kanadě a po druhé světové válce pak i vedoucím technického výzkumu a průmyslových vztahů s působností na všechny Baťovy podniky ve světě. Jeho kniha “Geniální podnikatel Tomáš Baťa” vydaná nejprve v exilu, v nakladatelství Škvoreckých, se stala doslova biblí všech, kdo hledají kořeny úspěchu tohoto podnikatelského génia, a obráží se v ní i vzpomínky zkušenosti mnoha dalších jeho důležitých spolupracovníků patřících k Cekotovým souputníkům a přátelům.

http://batastory.net/cs/milniky/antonin-cekota

* * *

J.Š. 27.4.2015

* * *

Z české historie: ztraceno a nalezeno

Pomoc Batanagru poskytnutá RAF přesáhla 1 miliardu US dolarů

ČESKÁ ZÁLEŽITOST

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (3 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)