Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

  • 24.04.2024 10:01
    Odsouzený kriminálník Maxim Ponomarenko opět podniká v ...

    Read more...

     
  • 24.04.2024 09:00
    Dobrý den vážený pane Šinágle, obracím se na Vás, protože ...

    Read more...

     
  • 24.04.2024 07:47
    Předpokládám, že paní Gavlasové a jejím klientům bylo zveřejněním ...

    Read more...

     
  • 20.04.2024 12:42
    Mgr. Jana Gavlasová, advokát, Západní 449, 253 03 Chýně ...

    Read more...

     
  • 19.04.2024 18:09
    Ve Zlínském kraji dnes chybí 3000 míst pro přestárlé lidi.

    Read more...

     
  • 19.04.2024 16:56
    Spione und Saboteure – Wladimir Putin zeigt, dass er in seinem ...

    Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

F2000 logo… Mezi přítomnými na fóru by jeden pohledal zástupce Posla­necké sněmovny, Senátu nebo vlády. Po­zvání odF2000 sal organizátorů přitom dostali všich­ni, tak jako každý rok. Přítomnost všech těch, kteří nedávno v parlamentu nebyli schopni zformulovat svůj postoj k ruským sankcím, by byla žádoucí zejména proto, že měli možnost slyšet autentickou zkušenost lidí, kteří jsou dění na dotek vládní koalice nebo alespoň ministra za­hraničí? … Tato vláda mění lidskoprávní po­litiku státu a včera se v jedné chvíli na jed­nom místě chopili mikrofonu ti, jejichž pohled na věc by zřejmě měla slyšet. … Jsme skutečnou republikou nezájmu - Zemanovo poselství o čínské demokracii: Zatímco bude Zeman během ceremoniálních setkání pěstovat vztahy s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, jehož do funkce jmenovala komunistická strana, do Hong Kongu a zbytku světa český prezident pravděpodobně vyšle signál, že doopravdy záleží na obchodu, a ne na demokracii.

Letos jsem poprvé neobdržel pozvánku na FORUM 2000 a propásl tak termín včasného přihlášení, nebyl jsem sám. Vzácně potkávám politiky na akcích, kde by je jejich volič očekával. O čem to vypovídá? O jejich kvalitě, charakteru a skutečných zájmech. Obávám se, že u většiny nepřevažuje „služba občanům“, ani přepracovanost při „službě veřejnosti“, ale nikdy nepřiznané slušně zajištěné živobytí, které je u nich prioritou a bylo i hlavním motivačním prvkem při stranických bojích o místa na kandidátkách. Nemůžeme se potom divit současnému stavu české politiky. Dokud nebude změněn volební zákon, stranické sekretariáty a známosti budou určovat obsazení kandidátek politických stran, nebude naděje na positivní změnu. …

* * *

Republika nezájmu

Konference Forum 2000 má jednu nevýhodu: připomíná setkání, kde přesvědčení přesvědčují pře­svědčené. Na jedné straně sedí obránci lid­ských práv a oběti represe režimu, na dru­hé profesionálové lidskoprávní agendy z řad neziskových organizací a diplomatic­kého sboru, akademici, studenti, novináři. Povídají si, vyměňují informace, zásadněj­ší názorový střet ale mezi nimi není.

Chyba organizátorů? Ne tak docela. Fo­rum 2000 se zrodilo jako setkání lidí sdíle­jících obdobnou historickou zkušenost s pádem represivního režimu, jako jsou lidé ze střední a východní Evropy, a při této globální burze idejí zůstalo. To není nutně špatně, osobně odvyprávěné příběhy jsou stejně důležité jako jejich interpretace a konfrontování možných interpretací.

Chyba je v tomto případě na straně publi­ka - v tom, kdo chyběl. Mezi přítomnými na fóru by jeden pohledal zástupce Posla­necké sněmovny, Senátu nebo vlády. Po­zvání od organizátorů přitom dostali všich­ni, tak jako každý rok.

V sále na pražském Žofíně šlo včera za­hlédnout Karla Schwarzenberga, šéfa TOP 09 a předsedu zahraničního výboru sněmovny. Jeho přítomnost však byla z řádu povinných - Schwarzenberg vystu­poval na dvou panelech. Jinak nic. Kde byl někdo z vedení evropského výboru, kde ti ze zahraničního, kde byl zástupce.

Přítomnost všech těch, kteří nedávno v parlamentu nebyli schopni zformulovat svůj postoj k ruským sankcím, by byla žádoucí zejména proto, že měli možnost slyšet autentickou zkušenost lidí, kteří jsou dění na dotek vládní koalice nebo alespoň ministra za­hraničí? Tato vláda mění lidskoprávní po­litiku státu a včera se v jedné chvíli na jed­nom místě chopili mikrofonu ti, jejichž pohled na věc by zřejmě měla slyšet.

Zdaleka nejde jen o to, že hned něko­lik z nich vyzvalo Českou republi­ku k tomu, aby se držela havlovského dědictví na poli lidských práv, které Sobotkova vláda zpochybňuje. Protože, jak řekla Yoani Sánchezová, vlivná kubán­ská blogerka stíhaná Castrovým režimem, český zájem jí a dalším na Kubě poskytl útočiště. Řekla doslova „chránil život“.

Přítomnost všech těch napříč ČSSD a ANO, kteří nedávno v parlamentu nebyli schopni zformulovat svůj postoj k ruským sankcím, by byla žádoucí hlavně proto, že měli možnost slyšet autentickou zkušenost lidí, kteří jsou dění na dotek - ruský profe­sor historie Andrej Zubov, Putinův vězeň Michail Chodorkovskij nebo „litevský Ha­vel“ Vytautas Landsbergis. Jejich názory přitom rozhodně nebyly předem jasné. Cho­dorkovskij, který strávil deset let za mříže­mi, zkritizoval protiruské sankce a také Zu­bov, jehož kritika invaze na Krym stála mís­to na univerzitě, volal po Masarykově hu­manismu v přístupu k Rusku spíš než k trestům. Poslanecký klub ČSSD by se v řadě tezí, které na fóru zazněly, našel.

Jenže se nedostavil. Praha není zrovna křižovatkou globálních idejí a osobností, a když už se tu něco s globálním dosahem a osobnostmi děje, česká politická repre­zentace to bohorovně ignoruje. Zvláštní. Jsme skutečnou republikou nezájmu.

 

EUROPEANA, KATERINA ŠAFAŘÍKOVÁ, redaktorka LN, 14.10.2014

e-mail: katTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

* * *

Posilte demokracii, vyzývali řečníci na závěr letošního Fora 2000

K posílení demokratických hodnot zejména v Evropě vyzval na závěr pražské části konference Forum 2000 španělský expremiér José María Aznar. Jinak podle něj hrozí nástup populismu a nacionalismu. Demokracii na konferenci obhajovali také další řečníci. Západ by se měl namísto uvalování sankcí vůči Rusku spíše rozhodnout, zda bude, či nebude obchodovat s určitými lidmi, kteří se chovají nevhodně. Měla by to být otázka morálního výběru. I když to zní podobně jako sankce, stejné to není, uvedl v Praze bývalý ruský oligarcha Michail Chodorkovskij v debatě, kterou pořádalo Forum 2000 společně s Knihovnou Václava Havla. Azerbájdžán se stává naprosto totalitní zemí a celý postsovětský prostor začíná být globální bezpečnostní hrozbou číslo 1. Evropská veřejnost i politici jsou ale na tento nový vývoj naprosto nepřipraveni. V rozhovoru s ČTK to řekl ázerbájdžánský disident a spisovatel Emin Milli, který v Praze navštívil konferenci Forum 2000. Je smutné vidět, jak dědictví Václava Havla upadá nejen v České republice, ale i v Evropě a na celém světě, dodal. "V Ázerbájdžánu je velké množství ropy a plynu a to je z velké části důvod, proto politici z České republiky, Německa, Británie i mnoha dalších zemí často mlčí o tom, co se tam děje ohledně lidských práv a demokracie," myslí si Milli. Ať má Česko dobré vztahy s Čínou, nemělo by ale prodávat své hodnoty. V rozhovoru pro ČTK to na konferenci Forum 2000 řekl tibetský exilový premiér Lozang Sanggjä. Velkou inspirací pro Tibeťany je podle něj bývalý český prezident Václav Havel, který byl blízkým přítelem tibetského duchovního vůdce dalajlamy. Nástupce Havla, který by se tak jako on angažoval v obhajobě lidských práv na mezinárodní scéně, tibetský předák v současnosti ve světě nevidí. ČRo, 14.10.2014

* * *

Letos jsem poprvé neobdržel pozvánku na FORUM 2000 a propásl tak termín včasného přihlášení, nebyl jsem sám. Vzácně potkávám politiky na akcích, kde by je jejich volič očekával. O čem to vypovídá? O jejich kvalitě, charakteru a skutečných zájmech. Obávám se, že u většiny nepřevažuje „služba občanům“, ani přepracovanost při „službě veřejnosti“, ale nikdy nepřiznané slušně zajištěné živobytí, které je u nich prioritou a bylo i hlavním motivačním prvkem při stranických bojích o místa na kandidátkách. Nemůžeme se potom divit současnému stavu české politiky. Dokud nebude změněn volební zákon, stranické sekretariáty a známosti budou určovat obsazení kandidátek politických stran, nebude naděje na positivní změnu. Ta je nyní jen v oblasti silných osobností, kterým stranické neosobnosti dávají mandát. Můžeme jen doufat. Má-li Hnutí ANO dostát svým předvolebním slibům, musí je jasně prosazovat a v případě neúspěchu iniciovat předčasné volby. Nepochybuji, že by jasně předčasné volby vyhrálo, nebylo odkázáno na koalici a ukázalo tak své skutečné schopnosti uskutečněním svých volebních slibů, spojené s plnou odpovědností. Jinak ohrožuje samo sebe včetně ztráty své důvěryhodnosti.

 

Jan Šinágl, 15.10.2014

* * *

Politika nezájmu Česko a Západ v krizi

Petr Drulák

Anotace

Kniha vychází z poznatku, že současná česká politika se ocitla v hluboké krizi. Postrádá schopnost formulovat a naplňovat dlouhodobé celospolečenské cíle. Vstupem do Evropské unie završuje Česko svůj návrat do Evropy. Tím česká politika naplňuje svůj základní cíl vyplývající ze sametové revoluce, ale už není schopna najít a uskutečňovat jakýkoliv další celospolečenský cíl. V důsledku této koncepční prázdnoty se hlavním obsahem české politiky stávají patologické jevy například v podobě korupčního přivlastňování či zneužívání veřejných zdrojů a uspokojování osobních ješitností. Cílem knihy však není soupis zlořádů české politiky, ani její zevrubná kritika. Klade si naopak cíl pozitivní v podobě pokusu o nápravu. Pokouší se promyslet koncept moderní evropské společnosti a na jeho základě formulovat předpoklady politického programu, který by vyvedl českou politiku z její krize.

* * *

Zemanovo poselství o čínské demokracii

Číňané si potrpí na ceremonie. Ve své knize o jejich zemi z roku 2011 Henry Kissinger napsal, že „Čínští politici tradičně vynikají ve využívání pohostinnosti, obřadnosti a pečlivě pěstovaných osobních vztahů jako nástrojů státnického umění.“ Tím větší význam má první oficiální návštěva Číny hlavou státu Evropské unie od protestů v Hong Kongu. Svět  bude hledat známky uvolnění nebo zostření čínské „antidemokratické“ politiky. Touto první hlavou státu EU bude Miloš Zeman, který Peking oficiálně navštíví příští týden. Jde o stejnou hlavu státu EU, která se na Rhodosu setkala s jedním z Přátel Vladimira Putina a v prezidenské kampani prohlašovala, že nikdo by ji nedostal do zemí, jejichž vláda nevznikla na základě výsledků svobodných voleb. Zatímco bude Zeman během ceremoniálních setkání pěstovat vztahy s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, jehož do funkce jmenovala komunistická strana, do Hong Kongu a zbytku světa český prezident pravděpodobně vyšle signál, že doopravdy záleží na obchodu, a ne na demokracii.

* * *

V listopadu 89 jsme zrušili nevolnictví, ale otroky jsme dobrovolně zůstali!

Nastává soumrak demokracie v České republice…?!

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.00 (4 Votes)
Share

Komentáře   

-2 #4 K.Mrzílek 2014-10-21 23:33
Ochod ani demokracie bez morálky nemohou existovat protože se změní v něco co je nelidské. Čím více bude "vzkvétat" obchod se zbraněmi, tím více bude nutno podněcovat šarvátky, zlobu a nenávist, aby bylo možno zbraně nakupovat prodávat. Čím více zbraní prodáme, vyvezeme tím lépe se rodinám dělníků a potažmo státům bude dařit. Čím častěji se státníci a obchodníci nedohodnou na likvidaci nenávisti, tím rychleji se bude točit kolo záhuby lidského rodu na různých místech světa.
0 #3 K.Mrzílek 2014-10-16 22:04
Přesvědčení si povídají s přesvědčenými. Ti co by mohli něco měnit k lepšímu tam nejsou. Alespoň se ale lidé sejdou a vzájemně si porozumí. To je také potřeba nežli to bude zrušeno. Ostatně jak nazval naši zemi ve své poslední knížce K. Kryl. Země lhostejnost. Proto jsme manipulovatelní .
0 #2 gojjim naches 2014-10-16 11:19
při volbách 1996 jsem se poprvé a naposledy zapotil za jednu pravicovou stranu,která byla PODVODNOU manipulací s výsledky voleb rozdrobena a zničena a pak nastoupila konkurence ODS,kdy VELKÝ KNÍR zhasnul na privatizaci..PR OTO NEVOLÍM.. Většína puvodu všech mocenských pruseru www.youtube.com/.../
0 #1 Jan Chlumsky 2014-10-15 13:46
Politika nezájmu? Jak můžeme předpokládat, že se národ bude zajímat o politiku, když jeho modla Václav Havel se nechal zkorumpovat a národu nepřinesl nic s čím by se mohl ztotožnit? Jeho prázdná slova a sametová nepotrestanost v něm odhalily bezcharakterníh o ubožáčka, který morálku národa pěkně zhuntoval. Národ dnes již neví, čemu věřit a čemu ne a tak se stáhnul do ulity a přestal se zajímat.

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)