Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

  • 20.04.2024 12:42
    Mgr. Jana Gavlasová, advokát, Západní 449, 253 03 Chýně ...

    Read more...

     
  • 19.04.2024 18:09
    Ve Zlínském kraji dnes chybí 3000 míst pro přestárlé lidi.

    Read more...

     
  • 19.04.2024 16:56
    Spione und Saboteure – Wladimir Putin zeigt, dass er in seinem ...

    Read more...

     
  • 18.04.2024 14:44
    Ministerstvo zahraničí daruje Ukrajině pět aut. Jedno pancéřované ...

    Read more...

     
  • 18.04.2024 10:42
    Soukromý vlastník zcizil veškerý svůj majetek. Justice je bez ...

    Read more...

     
  • 18.04.2024 08:11
    Včera mi jeden pán v Praze, sledující mé zpravodajství ...

    Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Boleslav_ukrutnyMáme za sebou osmadvacáté září, den české stát­nosti. Návštěvníkovi z da­lekých krajů by se těžko vysvětlovalo, jaký je význam a smysl tohoto svátku. Snadno by pochopil, že po­dobně jako lidé mají i státy svoje svátky. „Chápu,“ řekl by návštěvník z daleké ciziny. „Máte svátek stát­nosti, protože váš stát osmadvacátého září vznikl.“ „Ne tak docela,“ vysvětlujete. „Osmadvacátého sice vznikl, ale ni­koli v září, ale v říjnu.“ „Aha! To je důsledek nějakého posunu v kalendáři, že? Slyšel jsem, že i v Rusku začala říjnová re­voluce v listopadu.“

 

„Mýlíte se. Osmadvacáté září se vzniku státu vůbec netýká. Datum je spojeno s knížetem Václavem, na­ším velkým panovníkem.“ „No ovšem, vím! Viděl jsem v Pra­ze v dvoraně před kasou kina Lucer­na jeho sochu, jak sedí na břiše mrt­vého koně uvázaného za nohy!“ „Máte pravdu, socha znázorňu­je právě tohoto knížete Václava. Máme ale i důstojnější provedení, kousek od vašeho kina Lucerna, na Václavském náměstí. Tam sedí kní­že správně, tedy na hřbetě, a náměs­tí se jmenuje po něm.“

„Už si vzpomínám. Krásná so­cha, před vaším Národním muze­em. Viděl jsem tam lidi klást květi­ny. Mají ho v úctě, viďte?“ „Ano, už přes tisíc let.“ „Úžasné! Takže ten svátek připo­míná jeho narození, že?“ „Ne. Je to výročí dne, kdy kníže­te Václava zabili.“ „U všech všudy!“ zhrozí se ná­vštěvník z ciziny. „No ovšem, desáté století, to u vás byla krutá doba! Však také je kníže na té soše na ná­městí zobrazen s kopím v ruce.“ „Ano, krutá doba. Měli jsme ustavičné spory se sousedy. Tehdy to bylo složité, ale dnes je na naší západní hranici Německo.“

„On tedy válčil s těmi Němci?“ „Právě tak.“ „Chrabrý to muž a právem ho oslavujete! Vydobýt státnost na tak velkém, početném a mocném souse­dovi, to je úctyhodné dílo.“ „Víte,“ odpovídáte nikoli bez ur­čitých rozpaků, „ono to bylo přece jenom trochu složitější. Války sa­mozřejmě byly. No a nakonec to do­padlo tak, že Sasové a Bavoři vtrhli do Čech a Václav se jim podrobil.“ „Podrobil?“ diví se návštěvník. „Ono není přesně známé, jak to bylo, ale náš velký historik Palacký uvádí, že se zavázal platit do Němec­ka 500 hřiven stříbra a posílat tam 120 volů. Jisté je, že od té doby i Němci náš český stát uznávali.“

„Už tomu začínám rozumět. Je­nom to nechápu, proč ti Němci va­šeho knížete zabíjeli, když jim šel na ruku a platil jim?“ „Knížete zabil jeho mladší bratr Boleslav. Však taky se mu říkalo Boleslav Ukrutný.“ „Jejda! Pak ovšem byl ten váš stát zničený!“

„Kdepak, Boleslav převzal po Václavovi vládu a postavil se do čela vojsk a porazil' na západě Něm­ce a na východě Maďary a zmocnil se Slezska a Krakovsko a Moravy.“

Návštěvník hluboce přemýšlí. „Byla to krutá doba,“ řekne po chvíli, „ale proč neoslavujete úspěšného výbojného panovníka a dáváte přednost jeho slabému bratrovi?“ „Protože jsme v Čechách,“ zní jediná možná odpověď.

 

POSLEDNÍ SLOVO, LN 1.10.2012, Ondřej Neff

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Komentáře

0 #1 Jan Herna,Th.Dipl. 2012-10-27 19:17
Já bych na to zvědavému návštěvníkovi z cizí zeměodpověděl: 28. září má svátek patron české země a její kníže.Podle výroků římského císaře a českého krále Karla IV. při přílažitosti předání české královské koruny, řekl: Toto je koruna svatého Václava, který jí bude mít mimo obřad korunovace a jinémimořádné příležitosti na své lebce. Svatý Václav je navždy knížetem české země a tato země mu patří. proto,když se zakládal svátel státnosti české země byl určen datum svátku svatého V8clava.

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)