Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Kalendář událostí

čt dub 11 @08:30 -
OS Kolín - II. kolo: Šinágl a spol. obžalován
čt dub 18 @17:30 -
Praha Americké Centrum: ETIKA UMĚLÉ INTELIGENCE
st dub 24 @08:30 - 11:00PM
Zlín - konference: Baťův odkaz světu
čt dub 25 @09:00 - 01:30PM
Zlín - konference: Baťův odkaz světu

Nejnovější komentáře

  • 28.03.2024 15:57
    Číslo 13 ‧ 28. března ‧ 2024 Týdeník Echo AD Rodina, nebo ...

    Read more...

     
  • 27.03.2024 18:58
    ČR dostane z EU 73 miliard Kč na investice do dopravy či ...

    Read more...

     
  • 27.03.2024 18:44
    „Lockdowny mají závažnější důsledky než samotný covid“ Z ...

    Read more...

     
  • 27.03.2024 08:59
    Mezinárodní ratingová agentura Moody's dnes zhoršila ...

    Read more...

     
  • 27.03.2024 07:26
    Vážení přátelé zahrádkáři a sympatizanti ZO ČZS Pod Majerovic ...

    Read more...

     
  • 25.03.2024 17:28
    Universal supranational citizen Why does today's Europe face ...

    Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Sudetsti_Nemci_1Morbidní český nacionalismus proti Němcům v meziválečném období

O situaci v Československu po roce 1918 bylo po dlouhou dobu, díky přísné cenzuře tisku málo známo. Až do nedávných časů historiky vysoce vychvalovaná demokracie byla v podstatě Benešovou diktaturou, který se, podle mnoha svědků, v exilu choval jako samozvaný diktátor. Sám Masaryk musel přiznat v roce 1920: "Demokracie už máme, teď potřebujeme ještě demokraty." Jak to bylo opravdu s demokracii se odráží v četných interpelacích  německých stran v Československu bývalým ministrům a ministerstvům, které nicméně zůstaly bez účinků, protože vláda učinila vše pro to, aby podpořila úřednickou zvůli a aby se ji nepodařilo zastavit.

Na základě patologického nacionalismu se vší silou, v čistě německých územích, prosazuje čechizace. Jen doslovným „protlačením“ a prosazením jazykového zákona z roku 1920, ztratilo práci přes 32.000 německy hovořících občanů Československa. Školní politikou a celou řadou zákonů, které směřovaly proti Němcům, zesílila dokonce i opozice v Parlamentu, kdy v prvním zasedání v roce 1935 nově zvoleného Parlamentu poslankyně Fráňa Zeminová z Benešova strany (souzena a odsouzena  v procesu s dr. Miladou Horákovou. J.Š)  na své německé parlamentní kolegy ve vysokém stupni rozrušení křičela: "My jsme vás pronásledovali a budeme vás pronásledovat a nepřestaneme odpočívat a mít klid, dokud státní hranice a jazykové hranice nebudou konzistentně probíhat po hřebenech Krušných hor a Krkonoš." Takže není tak překvapivé, že i prezident nakonec vzýval „hromy a blesky“ a orgány v celé zemi nalézaly vyhovující občany, jako pomahače pomahačů při prosazování úřednické zlovůle.

Poslanci Budig, Schälzky, Dr. Radda a soudruzi, ministrovi školství a lidové kultury týkající se  německých škol v Guttenfeldu (Dobré Pole), Fröhlersdorf a Nord Prerau (Nový Přerov), okres  Nikolsburg (Mikulov).

V obcích Guttenfeld, Fröhlersdorf a N. Prerau existovaly německé školy až do převratu. Proti vůli většiny rodičů byly v Guttenfeldu a Fröhlersdorfu německé školy uzavřeny a nahrazeny českými. Německou školu v N. Prerau má brzy potkat stejný osud.

V Guttenfeldu, ve volbách do Národního shromáždění, obdržely německé strany 209, české pouze 151 hlasů.

V květnu 1919 byla otevřena jednotřídka s 36 českými dětmi, v německé škole zůstalo 90 děti. Za účelem odstranění německé školy, bylo současné vedení obce nahrazeno správní komisí, která měla šest členů a pouze jednoho německého. Tato komise vypověděla německému učiteli v srpnu 1919 služební byt. Vzhledem k tomu, že mu ani Okresní školní rada ani Okresní hejtmanství nevysvětlilo relevantní důvody, nerespektoval výpověď. Dne 1. září 1919 byl řediteli, učiteli Boudníkovi armádou vynesen nábytek na ulici. Ve stejný den, musela škola se zahradu, na rozkaz (!) armády, být předána českému řediteli. Během násilného vystěhování obdržel vládní zmocněnec Štěpánek od okresního hejtmana Navrátila písemný rozkaz, aby se zdržely jakéhokoliv svévolného činu. Ani pan Štěpánek, ani český poručík nerespektovali tento rozkaz!

V říjnu 1919, v soukromém domě, byla  otevřena německá jednotřídka. po týdnu byla Štěpánkem zapečetěna.

Část německých dětí docházela i v nejhorším počasí do Neusiedl (3 km) a Bratelsbrunn (2 km), ostatní německé děti navštěvují dočasně české školy. Na této škole učí, opilství podlehnuvší učitel a jeho manželka, která dokonce ani nanavštěvovala učitelský ústav.

Ještě brutálněji se postupovalo proti německé školy v Fröhlersdorfu. Ve volbách do Národního shromáždění obdržely německé strany 615, česká jen 41 hlasů.

Dne 17. října 1919, obdržel německý ředitel Löhner úřední sdělení, aby německou základní školu předal českému řediteli. Místo předchozí trojtřídky německé školy, byla zřízena česká pětitřídka pro 4 dětí. Aby se naplnily třídy, byly ostatní děti přinuceny pomocí četníků a vojáků navštěvovat novou školu.

Některé německé děti chodí každý den do Dürnholzer školy (3 km), ostatní, aby nepřišly úplně o vyučování zatím navštěvují české školy.

Vrchnímu učiteli  školy Löhnerovi  bylo úředně zakázáno udělovat německým dětem soukromé lekce!

Části českých učitelů chybí zákonné povolení k vyučování.

V obci Nový Přerov volilo 382 obyvatel německy a 74 česky.

Úředníci, i přes opakované protesty, nařídili převody německých škol na české. Lhůta pro předání  do Velikonoc 1920, byla dočasně pozastavena v souvislosti s hrozbou nepokojů. Dne 22. dubna 1920 byla zřízena jedna česká škola se 13 dětmi, z nichž 3 mají letní volno.

Klademe si otázku:

I. Je pan ministr nakloněn tomuto bezprecedentnímu, nekončícímu znásilňování, učinit konec?

II. Je pan ministr nakloněn požadavkům převážné většiny těchto  tří obcí?
I. Obnově německých škol v bývalých strukturách?

II. Volat k nejpřísnější odpovědnosti za porušení práva nositele odpovědnosti za tato rozhodnutí?

 

Praha, 8. června 1920.

 

Budig, Schälzky, Dr. Radda, Böhr, Dr. W. Feierfeil, Dr. Luschka, Mark, Scharnagl, Dr. Petersilka, Bobek, Dr. Medinger, Dr. Spina, J. Mayer, Kostka, Heller, Dr. Baeran, Schubert, Kaiser, Dr. Hanreich, Dr. Lehnert, Röttel.

 

Sudetoněmecká tisková služba

A-1030 Wien, Steingasse 25

E-Mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

www.sudeten.at

 

 

Vídeň, 29. srpen 2012

 

P.S.

Můžeme se potom divit českým Němcům, že po takovémto otřesném teroru první „demokratické“ republiky, vítali a vnímali Hitlera o jehož zločinech jejich většina nemohla ještě nic tušit natož vědět, jako svého „osvoboditele“ a zachránce z tyranie Čechů a bojovníka proti hrozícímu komunismu o kterém byli čeští Němci dost možná lépe informováni. než většina tehdejších obyvatel Československa…?! J.Š.

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)