Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

Nejnovější komentáře

 • 22.01.2018 00:26
  Magnificent goods from you, man. I've understand your ...

  Číst dále...

   
 • 21.01.2018 23:23
  "Potěšilo mne, že jsem předčasně neodcházel sám..." Někomu ...

  Číst dále...

   
 • 21.01.2018 21:57
  která část? toto je realita, mám osobní zkušenosti. můj ...

  Číst dále...

   
 • 21.01.2018 21:52
  to snad není pravda

  Číst dále...

   
 • 21.01.2018 21:34
  Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wished to ...

  Číst dále...

   
 • 21.01.2018 20:51
  Přestože se prezentujete jako objektivní publicista, z článku ...

  Číst dále...

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“ Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Sedmičky Josefa Lady 1887-1957-2017

Lada stul a CT 141117Galerie Tančící dům od 15. listopadu 2017 přináší výjimečnou výroční výstavu jednoho z nejvýznamnějších a nejoblíbenějších českých umělců 20. století - malíře,Lada citat 141117 kreslíře, ilustrátora, spisovatele i scénografa Josefa Lady (1887-1957), který velkou část svého života strávil shodou okolností právě v pražském Podskalí, jehož je dnes světoznámá architektura Tančícího domu dominantou.

Ladova všestranná tvorba bude ve čtyřech galerijních patrech k vidění až do 1. dubna 2018. Ojedinělost projektu spočívá v unikátním' skloubení standardního, vysoce odborného průřezu dílem (téměř 400 originálů z oblasti malby a kresby, pocházejících z prestižních galerií i soukromých sbírek) s moderními multimediálními a interaktivními prvky soudobého výstavnictví (trojrozměrné modely, Ladova pracovna, figuríny s kostýmními návrhy, nápadité konstrukce pro děti související se slavnými ladovskými ilustracemi, hrací kout pro nejmenší atp.). Součástí expozice bude rovněž promítání filmů (z produkce České televize, Krátkého filmu aj.), prezentace autorských knih Josefa Lady a podrobné materiály týkající se umělcovy spolupráce s dalšími autory, významnými představiteli české kultury.

Lada pozvanka 141117Kurátoři 'kladli důraz na vyváženou kombinaci vrcholných a všeobecně známých obrazů s výrazně zastoupenými ukázkami dosud nikdy nevystavených a nepublikovaných kreseb doplněných vzorky realizovaných kreseb a karikatur v dobových časopisech a knihách. Návštěvníci zde najdou nejslavnější ladovské motivy (vodníky, ponocné, dětské hry ve všech ročních obdobích, hospodské rvačky, zabijačky, vánoční náměty; z dětských hrdinů kocoura Mikeše, kmotru lišku, bubáky a hastrmany; z literatury pro dospělé například kongeniálně ztvárněného Haškova Švejka), přičemž nejvyšší (+1) a nejnižší podlaží (-2) je 'vyhrazeno volné obrazové tvorbě i kresbám a patro -1 především dětem. V přízemí, věnovaném zvláště rodině umělce a prostředí, v němž pracoval, si diváci budou moci mimo jiné zakoupit rozmanité ladovské suvenýry. Výstava se koná u příležitosti 130. výročí narození a 60. výročí úmrtí umělce, který již několika generacím přinesl a dnes stále přináší tolik potřebnou ladovskou idylu.

Tolik z oficiálního plakátu k výstavě. Pořídil jsem malou FOTOGALERII.

* * *

Výstavu jsem si v klidu prošel před jejím zahájením, abych stihl avizovanou debatu o prezidentských volbách v KVH s Ondřejem Kundrou z týdeníku RESPEKT. Nakonec to bylo jen prázdné teoretizování (alespoň během cca 10 min., kdy jsem vydržel poslouchat). Ondřej Kundra se nedostavil. ZDE je odkaz na program a účastníky. Poté, co si Petr Pithart začal dělat reklamu na další svoji knihu jsem odešel. Ve srovnání s dřívějškem, přibývá v KVH nekontroverzních pořadů a přibývají „nepopudivé“. 22.11 bude v KVH beseda s kandidáty na presidenta republiky. Položil bych jim otázku: „Kdo z vás byste vyznamenal odbojovou skupinu bratří Mašínů?“ Mimochodem Michal Horáček se zúčastnil odhalení pamětní desky gen. Josefa Mašína v Roudnici n/L. Obávám se, že by odvahu k ocenění neprojevil nikdo z kandidátů. TGM by je ocenil, stejně jako se dokázal postavit všem, když si byl jist pravdou – a prosadil ji. Boj o přízeň voličů má svoji „cenu“, kdy pravda je pro mnohé kandidáty v postkomunistické společnosti stále ještě nebezpečným soupeřem.

 

 

Jan Šinágl, 17.11.2017

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.00 (1 Vote)
Share

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Kalendář událostí

st led 31 @13:00 -
KS Hradec Králové: Jiří Wonka žaluje Černíka
čt úno 01 @14:00 -
KS Praha Zdeněk Zajac

Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Strojový překlad webu

Czech English French German

Reklama