Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

  • 24.04.2024 10:01
    Odsouzený kriminálník Maxim Ponomarenko opět podniká v ...

    Read more...

     
  • 24.04.2024 09:00
    Dobrý den vážený pane Šinágle, obracím se na Vás, protože ...

    Read more...

     
  • 24.04.2024 07:47
    Předpokládám, že paní Gavlasové a jejím klientům bylo zveřejněním ...

    Read more...

     
  • 20.04.2024 12:42
    Mgr. Jana Gavlasová, advokát, Západní 449, 253 03 Chýně ...

    Read more...

     
  • 19.04.2024 18:09
    Ve Zlínském kraji dnes chybí 3000 míst pro přestárlé lidi.

    Read more...

     
  • 19.04.2024 16:56
    Spione und Saboteure – Wladimir Putin zeigt, dass er in seinem ...

    Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Komarov 555 avers 2015… „Milý hrabě Vrbno! ... Nepřestal jste v době, kdy tíseň nepříznivých okolností mnohé jinak poctivé služebníky státu z rovnováhy byla by Komarov 555 Vrbna hrobkapřivedla, nikdy Vážený pane, váš cíl s vytrvalostí sledovati a s pevnou vůlí až do konce vyčkati... Toto po­znání, všeobecná důvěra, kterou jste si s tak plným nasazením získal a Má snaha, abych měl muže po svém boku, jejichž poctivost a úsudek ani pomlouvači popírati nemohou, určují Mne jmenovati Vás Mým nejvyšším komořím s tou výslovnou vý­hradou, že Váš obor působnosti nejen na obyčejné výkony komořího obmezen bude, nýbrž že se také k oněm důležitým státním jednáním použiti dáte, ku kterým Já Vás k svému uspokojení a ku blahu Mých zemí k použití za potřebné uznám.“ …

Život Rudolfa hraběte Vrbny však nenaplňovala jenom činnost průmyslníka a hos­podáře, ale také povinnosti u dvora. Nejenže byl r. 1801 jmenován viceprezidentem montánního úřadu, ale o rok později stanul v čele dvorské komise pro stavbu kanálu Odra - Dunaj. Oba tyto úřady - kromě svého podnikání v Hořovicích - vykonával na pozadí Evropy, ohrožované Napoleonem Bonapartem. Tragické důsledky válečných událostí pocítil osobně poprvé v roce 1793, kdy padl jeho mladší bratr Ladislav Raimund v bitvě s Francouzi u Saint-Croix poblíž belgického Arlanu.

Napoleonské konflikty zmítající Evropou i Blízkým východem významně zasahovaly do Rudolfova života i v té jeho další, velmi důležité části, služební. Totiž do povin­ností k císařskému dvoru. V roce 1805 připadl Rudolfovi velmi obtížný úkol. Jako vysoce důvěryhodný císařův přítel a výborný diplomat byl jmenován zemským stát­ním komisařem ve Vídni okupované Francouzi, tedy úředníkem přímo zde zastupu­jícího samého císaře, jenž Vídeň v době napoleonského vpádu opustil. Vrbnovi se tehdy podařilo zachránit hlavní město od plenění. Za to obdržel po uzavření tzv. Pre­špurského míru panovníkův vlastnoručně psaný dopis a s ním i Řád sv. Štěpána a jmenování nejvyšším komořím. Citujme z děkovného dopisu, který rozhodně nebyl samozřejmostí:

„Milý hrabě Vrbno! ... Nepřestal jste v době, kdy tíseň nepříznivých okolností mnohé jinak poctivé služebníky státu z rovnováhy byla by přivedla, nikdy Vážený pane, váš cíl s vytrvalostí sledovati a s pevnou vůlí až do konce vyčkati... Toto po­znání, všeobecná důvěra, kterou jste si s tak plným nasazením získal a Má snaha, abych měl muže po svém boku, jejichž poctivost a úsudek ani pomlouvači popírati nemohou, určují Mne jmenovati Vás Mým nejvyšším komořím s tou výslovnou vý­hradou, že Váš obor působnosti nejen na obyčejné výkony komořího obmezen bude, nýbrž že se také k oněm důležitým státním jednáním použiti dáte, ku kterým Já Vás k svému uspokojení a ku blahu Mých zemí k použití za potřebné uznám.“

O dva roky později, 6. ledna 1808, následovalo udělení Řádu zlatého rouna.

Česká šlechta se v bouřlivé době evropských dějin rozhodla zřídit osobní strážní oddíl samého monarchy a jak se zdá, Rudolf přijal tuto myšlenku s nadšením. Čle­nem stráže se stal jeho nejstarší syn Evžen (1786-1848). Mladší syn Ladislav (1795-1849) tehdy válčil proti Napoleonově armádě v řadách husarů a syn Dominik (1788-1870) se zotavoval po zranění. Jediný z Vrbnovských mladých mužů, který zůstal doma, byl nezletilý nejmladší syn Rudolf (1801-1874). Uvedená šlechtická panovníkova osobní stráž vznikla r. 1813, za úkol měla jeho bezprostřední osobní ochranu i doprovod během polních tažení a sloužilo v ní 38 českých šlechticů. Rudolf z Vrbna byl pověřen dohledem nad touto gardou. Když se lámala léta 1813 a 1814, dospěl osobní gardový oddíl se svým pánem do Paříže. Pod dojmem triumfálního rakouského úspěchu vytvořil Rudolf návrh služebního a pamětního vyznamenání,

Český šlechtický řád, který předložil i výtvarně zpracovaný císaři 3. května 1814. Řád je považován za nejstarší ryze české vyznamenání a dnes jsou známy už pouze čtyři jeho exempláře, z toho dva v naší republice. Ten, který patřil z císařova rozhodnutí Vrbnovi osobně, se však nedochoval. Kromě Českého šlechtického řádu však Rudolf získal ještě další, mezi nimi v r. 1816 vysoce prestižní, evropskou aris­tokracií velmi respektovaný velkokříž Řádu železné koruny. Řád založil císař Franti­šek I. a není bez zajímavosti, že byl udělován až do úplného konce Rakouska - Uherska v r. 1918.

K dokreslení Rudolfovy osobnosti je dobré uvést ještě jednu jeho osobní vášeň, a tou byla hudba. Měl na co navázat. Jeho předek muzice výborně rozuměl a dopi­soval si s géniem své doby, Johannem Sebastianem Bachem. Rudolf se stal členem Spolku pro podporu hudebního umění a rozvoji hudební múzy se věnoval i na svém panství. Rozpoznal záhy obrovský talent pozdějšího českého houslového virtuóza Josefa Slavíka, jenž bohužel odešel z toho světa příliš mlád (1806 - 1833). Vrbna umožnil rodáku z Jinců r. 1816 nastoupit studium na pražské konzervatoři a hradil mu jeho vzdělání po celých sedm let strávených na škole. Je třeba dodat, že Slavíka po Rudolfově smrti podporoval i jeho nástupce Evžen. Příčinou časného Slavíkova úmrtí byla chřipková nákaza. Hrob geniálního houslisty leží blízko vrbnovské hrobky na hřbitově v Hořovicích s náhrobkem v podobě lipového pařezu obtočeného vavří­novým věncem. …

* * *

Tolik ukázka z knihy Martina Langa, mimochodem je už vyprodaná. Jen doplním: Rudolf byl i neobyčejně fyzicky zdatný. Proslavil se i ohýbáním železných prutů. Život jeho syna Evžena skončil tragicky – půjčil svůj kočár knížeti Metternichovi, který si v něm úprkem před rozhněvanými Vídeňany zachránil život. Takovou měl důvěru Vídeňanů. Poté byl jimi ubit k smrti a tak zohaven, že ani nebyl ukázán pozůstalým. Je spolu s otcem pochován v hořovické kapli.  

Jak skvělé osobnosti měla naše země a jak rychle je na ně zapomínáno a připomínány ty, které nebyly zdaleka tak významné. Kdykoliv jdu kolem hřbitova v Hořovicích, vždy si na hraběte Vrbnu a jeho syna vzpomenu…

Jan Šinágl, 16.10.2016

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.00 (2 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)