Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

  • 24.04.2024 10:01
    Odsouzený kriminálník Maxim Ponomarenko opět podniká v ...

    Read more...

     
  • 24.04.2024 09:00
    Dobrý den vážený pane Šinágle, obracím se na Vás, protože ...

    Read more...

     
  • 24.04.2024 07:47
    Předpokládám, že paní Gavlasové a jejím klientům bylo zveřejněním ...

    Read more...

     
  • 20.04.2024 12:42
    Mgr. Jana Gavlasová, advokát, Západní 449, 253 03 Chýně ...

    Read more...

     
  • 19.04.2024 18:09
    Ve Zlínském kraji dnes chybí 3000 míst pro přestárlé lidi.

    Read more...

     
  • 19.04.2024 16:56
    Spione und Saboteure – Wladimir Putin zeigt, dass er in seinem ...

    Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Téma FORUM 2000 2015 je aktuální – role vzdělávání v šíření demokracie. Role vzdělávání bez příkladných, aktivních, nezpochybnitelných nositelů potřebných hodnot nemůže nikdy stačit, má-li mít demokracie šanci v zemích, kde nemá tradici, či byla přerušena. Podmínkou demokracie je určitá míra materiální životní úrovně. Toho, kdo má hlad nezajímá demokracie, ale ten, kdo mu dá „najíst“ či mu vytvoří podmínky, aby se mohl uživit vlastní prácí. Nezávislost justice, policie a médií je samozřejmostí, stejně jako funkčnost státní správy. To u nás samozřejmost není. Na podobných konferencích zazní jistě mnoho moudrých myšlenek, ale nenásledují-li je činy, mnoho se nezmění, pokud vůbec a zcela jistě ne, pokud se o tom většina obyvatelstva nic nedoví – i díky veřejnoprávní ČT, která jinak vysílá kde co bezcenného i v hlavním vysílacím čase.

… Česká republika je podle indexu Economic Freedom of the World celosvětově na 42. místě co se ekonomické svobody týče. O tuto pozici se dělí s Bulharskem, Jamajkou a Švédskem. Index libertariánského ražení klade důraz na malou státní správu, nezávislé soudy a laissez-faire přístup k regulaci. Pokud by ČR chtěla být více jako Německo (č. 29), musela by snížit mezní daňovou sazbu, omezit vládní spotřebu a zlepšit nezávislost justice. Pokud by chtěla být více jako Švýcarsko (č. 4), musela by udělat to samé v ještě větší míře, a navíc uvolnit regulaci byznysu. ČR nejvíce selhává v oblastech soudcovské nezávislosti, nestranných soudů, právní vymahatelnosti smluvních závazků a spolehlivosti policie. …

Jan Šinágl, 15.9.2015  

* * *

Forum 2000 se letos zaměří na roli vzdělávání v šíření demokracie

Pod názvem Demokracie a vzdělání začíná v Praze 19. ročník konference Forum 2000. Do středy nabídne tato akce, u jejíhož zrodu stál bývalý prezident Václav Havel, řadu přednášek a diskusí i v několika dalších městech. Zúčastní se jí přes 150 delegátů z celého světa, včetně například bývalého jihoafrického prezidenta Frederika Willema de Klerka, slovenské expremiérky Ivety Radičové či běloruského aktivisty Alese Bjaljackého. Forum 2000 se letos bude zabývat mimo jiné tím, zda je možné demokracii naučit i v oblastech bez její tradice. Nebude chybět ani téma uprchlíků či Islámského státu. Kromě Prahy se bude konference konat v Brně, Českých Budějovicích, Kutné Hoře, Liberci, Litomyšli, Opavě, Ostravě, Vodňanech, Mnichově a Žilině. Většina akcí je otevřena veřejnosti, část jednání bude možné sledovat na internetu. ČRo, 13.9.2015

ČR zůstává 42. nejsvobodnější ze 157 ekonomik světa

Česká republika je stejně jako loni 42. ekonomicky nejsvobodnější zemí ze 157 sledovaných států světa. Vyplývá to z žebříčku "Economic Freedom of the World Index " (index ekonomické svobody) kanadského institutu Fraser. O výsledcích informovalo Centrum ekonomických a tržních analýz, které se na analýzách rovněž podílí. Nejsvobodnější zemí světa je podle žebříčku tradičně Hongkong, naopak nejméně svobodná je Venezuela. "Česká republika přešlapuje na místě. O revolučních opatřeních zásadně zvyšujících ekonomickou svobodu se bohužel jen hovoří. Skutečně špatně jsme na tom v oblasti nadměrné regulace podnikání, projevující se zejména ve vysoké míře byrokracie při zakládání firem a zbytečných administrativních nárocích na podnikatele snižující flexibilitu na trhu práce," uvedl Aleš Rod z Centra ekonomických a tržních analýz. Problém představuje podle něj i justice. Hlavní ekonom společnosti Roklen Lukáš Kovanda uvedl, že Česká republika má na to, aby se v žebříčku umístila mnohem výše. Dopouští se však podle něj řady omylů. "Například podnikatele mnohdy stále stát spatřuje spíše jako 'parazita' než jako potenciálního inovátora a zásadního přispěvatele k hospodářskému rozkvětu," uvedl. ČRo, 14.9.2015

* * *

Velká vláda, podprůměrná justice

EU má 28 členů, OECD jich má 34, ale Česká republika je podle indexu Economic Freedom of the World celosvětově na 42. místě co se ekonomické svobody týče. O tuto pozici se dělí s Bulharskem, Jamajkou a Švédskem. Index libertariánského ražení klade důraz na malou státní správu, nezávislé soudy a laissez-faire přístup k regulaci. Pokud by ČR chtěla být více jako Německo (č. 29), musela by snížit mezní daňovou sazbu, omezit vládní spotřebu a zlepšit nezávislost justice. Pokud by chtěla být více jako Švýcarsko (č. 4), musela by udělat to samé v ještě větší míře, a navíc uvolnit regulaci byznysu. ČR nejvíce selhává v oblastech soudcovské nezávislosti, nestranných soudů, právní vymahatelnosti smluvních závazků a spolehlivosti policie. Tento průzkum je jen další připomínkou toho, že objem vládou vynaložených prostředků ještě nemusí nutně nic vypovídat o kvalitě služeb, které poskytuje.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Komentáře   

0 #1 Haverwood Aparment 2016-04-08 07:56
This is a topic that's near to my heart... Thank you! Where are your contact
details though?

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)